Afte su veoma čest problem koji je svako od nas iskusio makar jednom u životu. Ovaj problem nema veze sa zdravljem zuba pa se pacijenti često povodom toga obraćaju lekarima opšte prakse ili čak dermatolozima. Međutim, stomatolozi upravo imaju najviše iskustva sa tretiranjem ove nelagodnosti.
Šta su afte i kako nastaju?
Afte su ranice tj. mali čirevi na sluzokoži usta i često beličaste boje a tkivo oko njih je crveno, upaljeno i bolno na dodir. Javljaju se često u grupama ali nije retko da se pojave i pojedinačno. Osoba može biti potpuno zdrava tj. nije neophodno da bude izložena nekom virusu (prehlade ili gripa recimo).
Ono što je veoma važno istaći je da se situacija sa aftama ne može zakomplikovati tj. one ne mogu da prerastu u veći problem i svakako nisu prenosive. Međutim, veoma su neprijatne i bolne na dodir jezikom, tokom jela i govora.
Medicina nema tačan odgovor šta je uzrok pojave afti ali se one često povezuju sa povećanim nivoom stresa i padom imuniteta. Okidači mogu biti i alergije, hormonski disblans, konzumiranje određenih namirnica, dehidracija organizma, nedostatak određenih vitamina, korišćenje cigareta i slično.
Ukoliko sumnjate da su afte posledica alergije na određene namirnice koje konzumirate, potrebno je da se pored posete stomatologu, obratite i vašem lekaru kako bi vas uputio i na analize kroz koje ćete proveriti da li postoji neki vid alergije.
Kako se manifestuju afte?
One nastaju iznenada i obično traju 7 do 10 dana. Pojavljuju se na sluzokoži usta i mogu biti pozicionirane na unutrašnjoj strani usana ili obraza, osim na desnima gde se ne pojavljuju. Afte su najbolnije prva dva dana a potom bol i neprijatnost postepeno jenjavaju sve dok one potpuno ne nestanu.
Tokom ovog perioda treba izbegavati hranu koja je začinjena, kisela ili veoma slana, ali i čvrste namirnice kao što je dvopek, orašasto voće i slično, kako ih na taj način ne biste dodatno nadražili.
Kako olakšati tegobe?
Iako traju svega nekoliko dana, znaju da budu veoma neprijatne jer otežavaju konzumiranje hrane i izazivaju bol prilikom govora. Stoga će vam stomatolog verovatno posavetovati upotrebu pojedinih analgetika ili anestetika kao i specijalne vodice za ispiranje usta koje će ublažiti problem.
Mnogim osobama u ovom periodu ne prija korišćenje obične vodice za ispiranje usta jer dodatno nadražuju iritirano mesto pa ih u tom slučaju preskočite. Takođe, suplementacija u vidu vitamina B12 može biti od velike pomoći.
U ovom periodu posebno povedite računa o oralnoj higijeni kako bi afte što pre nestale i kako biste suzbili razmnožavanje bakterija koje će loše uticati na problem koji već imate.
Mnogi tvrde da i neki od prirodnih preparata za ispiranje usta značajno pomažu ublažavanju tegoba kao što je rastvor sode bikarbone u malo mlake vode ili mlak čaj od lista žalfije koji imaju antibakterijsko i antivupalno dejstvo i pomažu da se iritacija smiri, da se ublaži crvenilo. Takođe, pospešuju i skraćuju period oporavka.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.