• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский

Menopauza i oralno zdravlje

Hormoni utiču ne samo na pravilno funkcionisanje organizma i raspoloženje već i na oralno zdravlje. Premda ono ima veliki uticaj na celokupno zdravlje, važno je znati kako promene u hormonskom statusu sa kojima se žene susreću nekoliko puta tokom života, utiču na zdravlje desni i zuba. 

Kako hormoni utiču na oralno zdravlje? 

Problemi sa desnima i zubima u menopauzi česta su pojava. Preko 35% žena u svetu pati od problema sa desnima koji su uzrokovani promenama u hormonskom statusu. Hormoni utiču na to kako organizam reaguje na bakterije koje se talože u usnoj duplji. 

U desnima se takođe nalaze i receptori estrogena pa ukoliko se izmeni nivo hormona često dolazi i do pojave gingivitisa. Stoga problemi sa desnima i zubima mogu da nastupe i pre samog ulaska u menopauzu. 

Nivo hormona kod žena oscilira i tokom puberteta (progesteron i estrogen) ali i tokom menstrualnog ciklusa kada se može javiti krvarenje desni i bol nekoliko dana pre ciklusa. 

Žene koje koriste kontraceptivne pilule takođe su u rizičnijoj grupi za pojavu problema sa desnima. Takođe, u periodu trudnoće osetljivost desni je povećana kao rezultat promene nivoa hormona. 

zena u menopauzi na stomatoloskom pregledu

Šta se dešava usled pada estrogena tokom menopauze?

U periodu menopauze dolazi do pada estrogena pa se pored uvećanja rizika od osteoporoze javlja i problem sa desnima koje mogu postati osetljivije, može se javiti češće krvarenje i u ekstremnim slučajevima, ukoliko se problem ne tretira na vreme, može doći do gubitka zuba. 

Zato je u menopauzi veoma važno redovno odlaziti na stomatološke kontrole kako bi se sprečila pojava parodontopatije. Pad estrogena utiče i na kost vilice čija se gustina menja pa je iz tog razloga uvećan rizik od gubitka zuba. Vaš stomatolog i endokrinolog najverovatnije će vam preporučiti uzimanje određenih suplemenata ili medikamenata koji će preduprediti ovaj problem ili usporiti njegovo napredovanje.

Ukoliko primetite promenu boje vaših desni, ako se javi krvarenje, ako postanu upaljene i osetljive a između zuba se pojave praznine i nivo desni počne da se spušta tako da se nazire zubni koren, obavezno se javite stomatologu kako bi vas posavetovao oko daljih koraka lečenja. 

Redovno uklanjanje zubnog kamenca i temeljna oralna higijena uz posete stomatologu dva puta godišnje, preduprediće pojavu parodontopatije i drugih problema sa desnima.

hormoni u menopauzi uticu na oralno zdravlje

Zbog čega u menopauzi dolazi do pojave suvoće usta? 

Usled pada nivoa estrogena i promene nivoa drugih hormona dolazi do smanjenog lučenja pljuvačnih žlezda pa se uvećava rizik od pojave problema sa desnima. Pljuvačka služi kao zaštita od bakterija koje se usled pojave suvih usta gomilaju pa može doći do pojave karijesa i gingivitisa. 

Takođe, suva usta otežavaju i gutanje pa samim tim ova pojava utiče i na varenje. Ukoliko imate problem sa suvoćom usta, trudite se da uzimate što više tečnosti tokom dana i izbegavajte unos šećera kao i kofeina. 

Za sve savete i dodatna pitanja naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved