• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
merač šećera u krvi i terapija za dijabetes

Povezanost dijabetesa i oralnog zdravlja

U današnje vreme dijabetes se sve ćešće javlja i zastupljen je kod oko devet odsto svetske populacije. Ova bolest može godinama da postoji bez nekih posebnih, tipičnih simptoma, ali ukoliko se ne otkrije i ne leči a vreme, dovodi do oštećenja krvnih sudoba pa stradaju srce, bubrezi, oči, i drugi vitalni organi.  

Ovo oboljenje izaziva i promene u ustima. Osobe koje boluju od dijabetesa često muči neprijatan zadah, suvoća u ustima, osećaj žarenja na sluzokoši usta kao i njeno zapaljenje pa ona postaje sklona infekcijama ali i povredama, ukoliko osoba recimo nosi protezu. Povećan je i rizik od nastanka karijesa, parodontopatije i problema sa viličnom kosti.  

Povezanost dijabetesa i parodontopatije 

Zbog slabije prokrvljenosti u telu, dolazi do problema sa desnima koje se povlače, postaju osetljivije i otiču. Ukoliko se parodontopatija u začetku ne tretira na vreme, zubi postaju nestabilni i može doći u krajnjem slučaju i do gubitka zuba.  

Kod dijabetičara zbog lošije prokrvljenosti i usporenije cirkulacije uvećava se i sklonost ka infekcijama i upalama.  

Ukoliko patite od dijabetesa, pored redovne terapije prepisane od strane lekara, važno je da redovno odlazite na stomatološke kontrole i poštujete sve savete za negu koje vam vaš stomatolog preporuči.  

Važno je da ne preskačete ni jedan korak u higijeni, od čišćenja zuba interdentalnom četkicom i koncem, preko dvominutnog četkanja do korišćenja odgovarajuće vodice za ispiranje usta kao I da odlazite na redovne kontrole i uklanjanje kamenca.  

četkica za zube sa pastom

Problemi sa gljivicama 

Najupornija gljivica je svakako kandida. Dijabetičari često u cilju rešavanja infekcija uzimaju antibiotike, što sa druge strane vodi pojavi gljivica. Ovo se posebno sreće kod pacijenata koji nose protezu. 

Dijabetes i suvoća u ustima 

Osobe koje imaju problema sa povišenim nivoom šećera u krvi posebno dok se dijagnoza ne utvrdi, često muči žeđ a naročito tokom noći, kao i suva usta, što dovodi vremenom do gomilanja bakterija, plaka i kamenca.  

Kod umanjenja ove tegobe pored redovne, pojačane hidratacije, nekada pomažu žvakaće gume bez šećera koje će stimulisati rad pljuvačnih žlezda 

osobe sa dijabetesom bi trebalo češće da idu na stomatološke preglede

Stomatološke intervencije kod dijabetičara 

Kada se uspostavi kontrola nad nivoom šećera u krvi i osoba je pod odgovarajućom terapijom za dijabetes, mogu se normalno sprovoditi intervencije kao kod svih drugih osoba. Ukoliko šećer nije na dozvoljenom nivou, dok se ne dovede pod kontrolu, odlažu se sve ozbiljnije stomatološke intervencije kao i vađenje zuba, osim u slučajevima kada postoji infekcija tj. gnojni proces.  

Osobama koje boluju od dijabetesa preporučuje se da češće odlaze stomatologu nego zdrave osobe, dakle na svaka tri do četiri meseca, kao I da redovno uklanjaju kamenac, oko tri puta godišnje tj. po potrebi.  

Važno je da osoba koja boluje od dijabetesa izgradi odnos poverenja kako sa svojim endokrinologom tako i sa stomatologom i poštuje sva uputstva i savete kako bi se napredovanje bolesti dovelo pod kontrolu i kako bi zdravlje i kvalitet života pacijenta bio na što višem nivou. 

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.       

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved