• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
suvoca usta predstavlja problem tokom govora

Suvoća u ustima – šta je izaziva, koje su posledice i kako je se rešiti?

Suva usta mogu imati veliki uticaj ne samo na vaše oralno zdravlje, već i na celokupan organizam. Ovaj osećaj često je neprijatan, dosadan a nekada i zabirnjava. Može biti rezultat nedovoljne hidratacije organizma, može se javiti kao posledica konzumacije veoma slanih namirnica ili pak nastati ukoliko ste recimo nedavno počeli sa primenom nove vodice za ispiranje usta koja sadrži alkohol.  

Suvoća usta svakako može biti i znak nekih drugi problema u organizmu, povećanog nivoa glokuze u krvi ili pak rezultat određenih terapija i medicinskih tretmana i da se javi kao neželjeni efekat.  

muskarac sipa vodicu za ispiranje usta u plavoj boji

Zbog čega dolazi do pojave suvoće u ustima? 

Ova pojava medicinski je poznata pod nazivom kserostomija i navodno pogađa oko 10% populacije. Međutim, procenat je svakako viši jer mnogi ljudi uopšte ne shvataju da imaju suvu usnu duplju.  

Greškom se misli da imati suva usta znači da se pljuvačka veoma malo proizvodi, međutim ovo svakako nije tačno. I niska proizvodnja pljuvačke (manje od 1-2 litra koliko se je normalno da se proizvede tokom jednog dana) znači da osoba pati od suve usne duplje i da je potrebno da potraži rešenje.  

Suva usta mogu nastati i kao posledica noćnog disanja na usta usled hrkanja ili zapušenosti gornih disajnih puteva, kao posledica konzumiranja cigareta, nedovoljnog unosa tečnosti ali i konstantnog stresa.  

Kod mnogih osoba prateći simptomi su i povećana žeđ, teškoće prilikom govora, žvakanja i gutanja hrane, a u dužem vremenskom periodu i češća pojava karijesa i problema sa zubima i desnima, kao i ranicama u ustima i oralnim infekcijama.  

Veoma često dolazi i do pojave neprijatnog zadaha, problema sa varenjem i izmenjenog čula ukusa zbog smanjenog lučenja pljuvačke.

devojka pravi grimasu zbog neprijatnog osecaja izazvanog suvocom usta

Kakav rizik sa sobom nosi ova pojava?  

Ukoliko se ovaj problem ne počne rešavati na vreme, može dovesti do poremećaja u nivou mikroba i korisnih bakterija koje postoje u usnoj duplji, što dugoročno dovodi do povećanog rizika od karijesa, lošeg zadaha i drugih oralnih problema.  

Karijes je prvi na listi posledica suvoće usta. Izaziva ga svakako i loša oralna higijena, konzumiranje velike količine šećera i nezdravih napitaka ili neredovne posete stomatologu.  

Karijes nastaje tako što bakterije koje se nalaze u usnoj duplji izlučuju kiselinu na zubnu gleđ i na taj način je oštećuju. U zdravim ustima pljuvačka je ta koja štiti zube od ovoga i podržava remineralnizaciju.  

Kod osoba sa suvim ustima ovo nije slučaj jer se ne luči dovoljna količina pljuvačke pa pH u ustima pada i ulazi u takozvanu kiselu zonu što u velikoj meri povećava šanse za nastanak karijesa. Čak i ako suvoća usta traje i samo nekoliko sati, može dovesti do poremećaja u nivou mikroba u ustima i narušiti prirodni balans. 

muskarac dise na usta tokom sna

Kako se ovaj problem može rešiti?  

Ukoliko ste zdravi a imate problem sa suvim ustima, to je znak da najverovatnije imate poteškoća sa disanjem na nos tokom noći. Kada je disanje na usta prisutno, javlja se suvoća. Zato pokušajte da rešite problem sa disanjem na nos, pa ukoliko je potrebno posetite i specijalistu za uho, grlo i nos kako bi izvršio pregled i dao vam adekvatne savete. 

Smanjite konzumiranje kisele, slane i začinjene hrane, jela od mesa koja se teško žvaću, slanih krekera i drugih suvih namirnica koje mogu da pogoršaju stanje.  

Odlučite se za jela koja su blaga, sadrže dosta tečnosti tj. vlažne namirnice i ne zaboravite na pravilnu hidrataciju, tj. uzimanje dovoljne količine vode i generalno tečnosti.  

Ukoliko konzumirate cigarete, pokušajte da se rešite ove nezdrave navike jer ona u velikoj meri doprinosi ovom problemu.  

Ako uzimate određenu terapiju i sumnjate da bi ona mogla biti uzrok povećane suvoće u ustima, obavezno se javite vašem lekaru koji će vas posavetovati oko daljeg lečenja i doze koju je potrebno da uzimate. 

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.     

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved