• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
devojka sa fiksnom protezom na redovnoj stomatoloskoj kontroli

Zablude o nošenju fiksne proteze

Zdrav osmeh sa pravilno raspoređenim zubima ima mali procenat populacije bez dodatnih intervencija. Preko 70 posto dece i 30 posto odraslih u nekoj meri ima problem sa nepravilno raspoređenim zubima u gornjoj i donjoj vilici pa je nošenje fiksne proteze rešenje koje može obezbediti pravilan zubni niz. 

Pravilno rapoređeni zubi nisu samo pitanje estetike. Oni takođe obezbeđuju i očuvanje zdravlja zglobova u vilici, okolnih mišića i tkiva. Zubi koji su u pravilnom nizu lakše se čiste, pa su na taj način u manjoj meri izloženi nagomilavanju plaka, kamenca i nastanka karijesa. 

Međutim, potrebno je istrajati u nošenju proteze i poštovati prilagođene mere nege u tom periodu pa se mnogi teško odlučuju na ovaj korak. S druge strane, osobe koje u adolescenciji nisu nosile proteze, na taj korak odlučuju se čak i u tridesetim i takođe postižu odlične rezultate pa je to pokazatelj da fiksne proteze nisu nešto što se preporučuje samo adolescentima i mlađim osobama u dvadesetim godinama. 

Takođe, postoje i neke zablude koje su povezane sa nošenjem fiksne proteze zbog kojih pacijenti često odbijaju nošenje. Ovo su neke od najčešćih. 

kontrola fiksne proteze

Zabluda 1: Nošenje fiksne proteze je bolno

Fiksne proteze sastoje se od lukova i bravica. Bravice se postavljaju na prednju ili unutrašnju stranu zuba a kroz njih se provlači luk tj. tanka žičica koja omogućava zubima da vremenom dođu u pravilan položaj u vilici. Ova vrsta terapije traje u proseku godinu do godinu ipo dana. 

Česta zabluda je da je postavljanje i nošenje fiksne proteze bolno. Postavljanje bravica ne zahteva brušenje zuba kao recimo postavljanje krunica i mostova. Bravice se pažljivo lepe za površinu zuba i potom se kroz njih provlače lukovi. Ovaj proces nije nimalo bolan i ne izaziva nikakve neprijatnosti kod pacijenta. 

Nošenje proteze takođe nije bolno. Jedino se u prvih nekoliko dana od postavljanja može javljati blago trnjenje i nelagoda tokom zagrižaja dok se pacijent ne privikne na protezu u ustima. 

Kada dođe vreme za uklanjanje, proces takođe nije bolan. Prvo se uklanjaju žičice tj. lukovi a potom se skidaju bravice. 

redovna kontrola tokom nosenja fiksne proteze

Zabluda 2: Održavanje oralne higijene je suviše komplikovano

Nega zuba tokom perioda nošenja fiksne proteze nije komplikovana i nema razloga za brigu. Preporučuje se korišćenje ultra mekanih českica za zube koje će nežno uklanjati naslage hrane i plaka sa zuba, desni i bravica. Zube treba četkati od desni ka ivici zuba i četkicu držati blago nakrivljenu. 

Za čišćenje površina zuba na kojima su bravice, kao i međuzubnog prostora, koriste se interdentalne četkice koje se i inače preporučuju i trebalo bi da budu neizostavni korak u nezi zuba i kod osoba koje ne nose fiksne proteze. 

Dakle, tokom nošenja proteze važno je samo da pažljivo čistite međuzubni prostor i prostor oko bravica jer se na tim delovima lakše taloži plak pa ćete na ovaj način prevenirati nastanak kamenca i pojavu karijesa.

pranje zuba tokom nosenja fiksne proteze

Zabluda 3: Uživanje u omiljenim jelima i aktivnostima je ograničeno

Ovo je jedna od čestih briga kod pacijenata koji razmišljaju o postavljanju fiksne proteze. Odgovor je: Ne, ne morate se odricati omiljene hrane i namirnica tokom nošenja proteze, međutim kada je u pitanju lepljiva hrana koja lako prijanja za zube, treba je konzumirati pažljivo. 

Ukoliko se bavite sportom, možete normalno nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima. Ako su u pitanju kontaktni sportovi, za te potrebe izrađuju se posebni štitnici koji će sprečiti oštećenje proteze i povrede mekih tkiva tokom treninga. 

Čak i ako se bavite sviranjem i vežbate na duvačkim instrumentima, nošenje proteze neće uticati na kvalitet izvođenja. 

Dakle, ukoliko biste želeli da imate pravilan osmeh i razmišlajte o fiksnoj protezi, ne dozvolite da vas pogrešna uverenja u tome spreče. Zakažite pregled i konsultaciju sa našim stručnjacima koji će vas na najbolji način posavetovati i odgovoriti na sva dodatna pitanja i nedoumice. 

Naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE. 

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved