• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
hiperplazija uvecanje desni sa upalom

Zbog čega nastaje hiperplazija tj. benigno uvećanje desni?

Zdrave desni su svetlo ružičaste boje, čvrste su i visine od 0.5 do 2 milimetra. Njihova funkcija, kada su zdrave, je na prvom mestu potporna ali i zaštitna, jer sprečava bakterije iz hrane da dopru do korena zuba i dublje i na taj nači izazovu infekcije i propadanje zuba. Međutim, ukoliko desni nisu zdrave, bilo da je u pitanju njihovo povlačenje ili uvećanje, ova funkcija nije ispunjena. 

Benigno uvećanje tkiva desni – hiperplazija, može biti lokalizovano na jedan zub ili na grupu zuba ali se može javiti i na gotovo celoj vilici. 

Kada je gingiva uvećana govor može biti otežan, kao i žvakanje hrane. Takođe, u zavisnosti od stepena uvećanja tkiva desni, nastaju i estetske smetnje. Uvećana gingiva, ukoliko se na vreme ne krene sa lečenjem, može dovesti do razvoja parodontopatije i drugih, ozbiljnijih problema sa desnima, isto kao i u slučaju njihovog povlačenja. Svaki problem sa desnima odražava se na celokupno zdravlje. 

Ovaj poremećaj je jedan od najčešćih problema sa desnima koji podjednako pogađa i žene i muškarce, a češće se javlja kod mlađih osoba. 

Zbog čega dolazi do uvećanja desni? 

Benigno uvećenje desni može biti zapaljensko i nezapaljensko. 

Hiperplaziju koja se javlja sa zapaljenjem izaziva najčešće nepotpuna oralna higijena ali i neke bolesti kao što je dijabetes. 

Nezapaljensko uvećanje gingive najčešće nastaje usled hormonalnog disbalansa pa se često javlja kod tinejdžera i trudnica. Do nezapaljenske hiperplazije dolazi i kod postojanja leukemije anemije, Kronovog oboljenja kao i usled nedostatka nekog od nutrijenata u ishrani. 

Takođe, za uvećanje gingive odgovorna je i genetika, pa će se ovaj problem češće javiti kod osoba koje u porodici imaju nekoga ko je patio od ovog oboljenja.

hiperplazija desni skica

Kako prepoznati hiperplaziju desni? 

Zapaljenje desni se najčešće javlja na prednjim zubima gornje vilice sa spoljne strane. Kod nezapaljenske hiperplazije nema krvarenja, desni su čvrste na dodir i ružičaste su boje. U slučaju da krvarenje postoji i da je gingiva crvena, mekana na dodir i sjajna, u pitanju je zapaljenska hiperplazija. Pratilac ovih simptoma je i loš zadah. 

U retkim slučajevima, kada se problem ne leči na vreme, gingiva može toliko da naraste da prekrije veći deo zuba i time ubrza njegovo propadanje.

problemi sa desnima izazivaju i neprijatan zadah

Kako se leči hiperplazija desni? 

Pored neophodnog uspostavljanja besprekorne oralne higijene, potrebno je redovno uklanjati zubni kamenac. Kao terapiju stomatolog vam može preporučiti antiseptike koji će uticati na smanjenje broja štetnih bakterija i smanjiti upalu. Takođe, može vam biti preporučena i upotreba posebnih rastvora koji će olakšati stanje i ubrzati oporavak. 

Ukoliko je gingiva uvećana toliko da se ovakvom terapijom ne može vratiti u normalno stanje, kao i kod pacijenata kod kojih je prisutna parodontopatija, često je neophodno uraditi i režanj operaciju, tj. hiruškim putem ukloniti višak gingive. 

Danas se sve češće, pored klasičnog hiruškog zahvata, za ovu intervenciju koriste specijalni laseri najnovije generacije pa je oporavak znatno brži i pacijent se za kratko vreme može vratiti svojoj rutini. 

Veoma je bitno da na prve znake uvećanja desni posetite stomatologa kako bi uradio pregled i na vreme započeo lečenje ukoliko se dijagnoza potvrdi, jer hiperplazija može biti i pokazatelj sistemskih oboljenja. 

Naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE. 

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved