• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
devojka pere zube cetkicom od bambusa

Zbog čega se javljaju afte i kako se leče?

Svakome od nas sigurno se više puta dešavalo da u ustima iznenada osetimo ranicu koja peče, boli i uporna je. Javlja se najčešće na unutrašnjoj strani usne za razliku od herpesa koji je smešten na spoljašnjoj strani. Afte se takođe mogu pozicionirati i na sluzokoži unutrašnje strane obraza, a nekada i na grlu i nepcima.

Zbog čega se javljanju afte?

Ono što je bitno istaći je da afte nisu zarazne pa ne morate birnuti. One se javljanju usled pada imunog sistema organizma, kada je osoba izložena dugotrajnom stresu ili ukoliko je organizam već oslabljen nekim virusom (recimo virusom gripa ili prehlade). Njihova pojava je češća ako u organizmu postoje hormonski disbalans ili gljivične infekcije, ako osoba pati od dijabetesa ili pak usled nedovoljno temeljne oralne higijene. Ukoliko u organizmu postoji deficit folne kiseline ili gvožđa, takođe se mogu javiti.

Nastaju i kao posledica iritacije sluzokože ukoliko je recimo zub napukao i nažuljao sluzokožu, usled konzumiranja namirnica koje su grube za sluzokožu ( recimo kokice ili semekne sa opnom). Nekada se mogu javiti i kao reakcija na pojedine lekove, ili kao pratilac jakih alergija.

Nastaju pojedinačno ili u skupinama, takozvnim grozdovima. Češće su kod osoba koje vole da konzumiraju jaku i začinjenu hranu koja može vrlo lako da iritira sluzokožu.

afte su male i bolne ranice koje se javljaju u usnoj duplji

Kako prepoznati afte?

Nemoguće je ne osetiti ih. Blagi bol će se javljati prilikom svakog pomeranja usta, žvakanja ili govora. One su okrugle, imaju često beli vrh, ili ako su upaljene biće jarko crvene ili će imati crveni krug oko sebe.

Retko se javljaju na nepcima ili desnima, a najčešće na jeziku i sluzokoži obraza. Ukoliko se ipak pojave na grlu ili nepcima, mogu ukazivati i na bakterijsku infekciju pa je neophodno posavetovati se sa stomatologom oko adekvatne terapije.

Kod mnogih osoba kao propratni simptomi javljaju se i blaga nadutost na tom delu sluzokože, crvenilo, bele ili žućkaste površine oko njih, a u retkim slučajevima, ukoliko je upala jaka, mogu se javiti i uvećane žlezde na vratu i blaga temperatura.

Ukoliko su se pojavile u blažem obliku, prolaze spontano najčešće u periodu od sedam dana. Kada se javljaju u skupinama, najčešće su manje ( 1-2mm). Iako zauzimaju veću površinu sluzokože, ne ostavalju ožiljak i prolaze u roku od dve nedelje.

Ukoliko prođu za par dana i ne javljaju se često, nema razloga za brigu. Ako ipak i pored terapije ne prolaze ili nestanu pa se ubrzo ponovo pojave, ukoliko počnu da se šire ili da krvare, obavezno se javite lekaru kako bi uradio dodatne analize i odredio adekvatnu terapiju.

caj od kantariona u providnoj tegli

Na koji način se možemo rešiti afti?

Na prvom mestu najvažnije je posvetiti se jačanju imuniteta vitaminima i ublažavanju bola i neprijatnosti kako bi se ubrzao proces zarastanja afti. Potrebno je i da zamenite pribor za oralnu higijenu, običnu i interdentalnu četkicu, kao i čistač jezika, jer je vrlo verovatno da su bakterije koje su izazvale njihovu pojavu i dalje na njihovim vlaknima.

Za jačanje imuniteta možete koristriti vitamin C, cink i propiolis, a za dezinfekciju i ubrzanje procesa zarastanja pomoći će rastvor sode bikarbone u malo mlake vode. Ovaj rastvor možete koristiti i više puta u toku dana jer je efikasan u otklanjanju upale kao dezinfekciono sredstvo pa samim tim pomaže i u ublažavanju otoka.

Za ovu svrhu pomoći će i čajevi. Kao najefikasniji pokazali su se čaj od žalfije, kamilice, kantariona, hajdučke trave i mente. Možete ih konzumirati sve, sem čaja od žalfije koji služi samo za ispiranje usne duplje.

Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju.

Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved