• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
7 zabluda o implantima

7 zabluda o implantima

Kao što smo ranije pisali na našem blogu, implanti predstavljaju veštačku zamenu za izgubljeni zub. Uglavnom su načinjeni od titanijumskih legura koje ne izazivaju reakciju organizma. Premda postoji veliki broj proizvođača, najčešći dizajn implanta podseća na koren zuba sa šrafolikim navojima. Takav oblik omogućuje implantu da se čvrsto „usadi“ u kost gornje ili donje vilice i pruža mu stabilnost.

Ljudi često imaju pogrešnu sliku o implantima, o tome kada je njihovo postavljanje dobar izbor, da li je procedura bolna, koliko košta, itd.  Stoga smo rešili da u ovom tekstu objasnimo najčešće zablude o implantima.

1. Implanti su skupi

Sa povećanjem popularnosti implantne terapije, pojavile su se mnogobrojne kompanjie koje nude ovaj proizvod. Samim tim, cene su drastično opale, što ne mora da znači da je žrtvovan kvalitet. Najjača imena iz ove oblasti i dalje drže visoke cene zahvaljujući činjenici da su bili pioniri implantne proizvodnje pre vise decenija, tako da su svoj rad potkrepili mnogobrojnim istraživanjima, čime mlade kompanije ne mogu da se pohvale. Međutim, tendencija je da se ovaj vid terapije još više popularizuje, tako da na našem tržištu već postoji veliki izbor implanata širokog dijapazona cena.

2. Ugradnja boli

Ovo je česta bojazan pacijenata koji razmišljaju o implantima. Prema rezultatima brojnih anketa, ugradnja implanta je daleko manje bolna od vađenja zuba ili neke druge oralne hirurške intervencije. Dakle, po postizanju adekvatne lokalne anestezije, klasična ugradnja implanta ne boli uopšte.

3. Primenljivo je samo za totalnu bezubost

Implanti služe za nadoknadu jednog, više ili čak svih zuba koji nedostaju iz bilo kog razloga. Dakle, bilo da nedostaje jedan zub i pacijent ne želi da ošteti dva susedna radi postavke mosta ili da je u pitanju totalna bezubost, a pacijent ne želi mobilnu protezu, implanti mogu biti rešenje. U situacijama kada nedostaju svi bočni zubi na jednoj strani, implanti su jedino adekvatno rešenje tog tipa krezubosti.

4. Oporavak je težak

Ukoliko nije bilo nekih komplikacija u toku i posle ugradnje implanta, oporavak u velikoj većini slučajeva prolazi bez ikakvih problema. Većina pacijenata čak ne uzima ni analgetike. Postoji protokol održavanja higijene kojeg pacijent mora da se pridržava da bi terapija bila dugoročno uspešna.

5. Odbacivanje je čest slučaj

Mnoga istraživanja su rađena na ovu temu. Rezultati se razlikuju, međutim ne mnogo. Procenat uspešnosti, u zavisnosti od proizvođača, tipa implanta, tehnike ugradnje, opterećenja i drugo iznosi od 90 do 98%, što je više nego dovoljno da bi se odlučili za ovaj vid terapije.

6. Od ugradnje implanta do lepog osmeha potrebno je najmanje 6 meseci

Postoje različiti protokoli postavljanja protetskih radova na ugrađene implante. Svakako se teži što ranijoj funkcionalnoj i estetskoj rehabilitaciji na implantima. Standardni protokol nalaže čekanje od 4 do 6 meseci pre opterećivanja implanta u gornjoj vilici i 2 do 4 meseca u donjoj vilici. Sa napredovanjem u tehnologiji izrade implanta kao i u tehnikama ugradnje, ovaj period se može redukovati i na 6 do 8 nedelja, ukoliko su svi uslovi ispunjeni. Ukoliko je potrebno nadoknaditi kost na mestima ugradnje, ovaj period se produžava.

7. Implanti se moraju često menjati

Uspešno izvedena terapija implantom predstavlja najbolju zamenu za izgubljeni zub, čija trajnost, uz adekvatno održavanje, može biti i više decenija.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved