• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
vadjenje mlecnih zuba kod dece

Vađenje zuba

Estrakcija ili vađenje zuba predstavlja najčešću intervenciju u oralnoj hirurgiji. Može biti jednostavna, komplikovana ili hirurška. Koje je vrste vađenje zuba zavisi od više faktora kao što su položaj zuba, stanje zubnog tkiva, uzrasta pacijenta, prisustva infekcije itd.

Uz razvitak metoda lokalne anestezije ova intervencija treba da bude potpuno bezbolna. Izuzetak može biti prisustvo infekcije kada se ispostavi da je zub uzročnik bola. U tom slučaju neophodno je odmah izvaditi zub da se infekcija ne bi širila u okolne vitalne strukture. Suprotno ustaljenom mišljenju da zub ne treba vaditi pod otokom, ako lekar proceni da je zub moguće ukloniti bez komplikacija, pristupa se vađenju pod lokalnom anestezijom, koje može biti manje ili više bolno jer anestetik slabije deluje u inficiranom području.

Komplikovano vađenje zuba podrazumeva uglavnom uklanjanje zaostalih korenova što može trajati duže od običnog vađenja.

Hirurško vađenje je ekstrakcija bilo zuba, dela ili celog korena kao i zuba koji su zarobljeni u kosti tj. impaktirani. Podrazumeva rez u mekim tkivima oko zuba, uklanjanje okolne kosti i postavljanje šavova koji se uklanjaju za 7 dana.

Koji god tip vađenja da se mora upotrebiti, u velikoj većini slučajeva takva intervecija je potpuno bezbolna i ne treba je odlagati da ne bi došlo do brojnih mogućih komplikacija.

Autor: Dr Nemanja Popović, specijalista oralne hirurgije

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved