Čišćenje jezika je drevna ajurvedska metoda koja se u Indiji praktikuje vekovima. Danas postaje sve popularnija zbog toga što efikasno uklanja loš zadah iz usta. Međutim ova metoda ima i druge dobrobiti za zdravlje i može biti važan element vašeg programa za čišćenje organizma.
Naime, dok spavamo, naše telo je zaokupljeno izbacivanjem toksina iz organizma. Jezik je jedan od organa preko koga telo izbacuje toksine iz probavnog trakta. Deo tih toksina manifestuje se kroz bele naslage na jeziku. Čišćenjem jezika dakle ne rešavate se samo lošeg zadaha, već i toksina iz vašeg organizma.
Čišćenje jezika smatra se važnim delom svakodnevne oralne higijene. Time se sprečava i otklanja neprijatan zadah iz usta generisan bakterijama koje prekrivaju jezik, česticama hrane koja se razlaže, gljivicama (kao npr. kandida) i mrtvim ćelijama sa dorzalnog područja jezika. Čišćenje jezika takođe otklanja i neke vrste bakterija koje uzrokuju kvarenje zuba i probleme sa desnima.
Za čišćenje jezika ljudi najčešće koriste četkicu za zube. Međutim, četkica za zube nije originalno namenjena tome. Ona je konstruisana za čišćenje zuba, znači čvrste strukture. Jezik je sačinjen od mekšeg, sunđerastog i poroznijeg tkiva. To znači da iziskuje i drugačije alatke za čišćenje. Stoga je za ovaj posao najbolje koristiti strugače ili čistače jezika.
Čistač jezika ne samo da čisti, nego i nežno masira jezik. Ovo je važno jer se prema tradicionalnoj kineskoj medicini na jeziku nalazi mnoštvo akupunkturnih tačaka.
Kako se koristi čistač jezika?
Izbacite jezik što više van usta. Uzmite čistač jezika i lučnim delom posegnite do samog korena jezika. Stružite jezik od njegovo korena prema vrhu 4-5 puta. Svaki put isperite vodom belu sluz sa čistača. Kada ste gotovi, dobro isperite usta. Proceduru čišćenja jezika ponovite barem svako jutro nakon buđenja, a poželjno je da to uradite i pre spavanja, nakon pranja zuba četkicom i pastom.