• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
zena drzi oblogu na obrazu

Kada je neophodno vađenje umnjaka? Kako izgleda procedura i oporavak?

Osmice, kako ih često zovemo, poslednje se pojavljuju u vilici. Nekada izrastaju tek nakon osamnaeste godine ( do 25. najčešće izrastu sva četiri) i nije retko da i tada izazivaju blage bolove, otok i katkad temperaturu, a desni budu blago otečenje i upaljene.

Pošto rastu poslednji, za njih ostaje najmanje mesta pa se desi da izrastu nepravilno, da guraju druge zube i učine da se njihov raspored poremeti tj. da osoba koja je imala lep osmeh i pravilne zube, mora nakon toga da nosi protezu.

Kod nekih osoba se dešava da umnjaci čak i ne uspeju da probiju desni pa se vide samo delimično što otežava njihovo vađenje ( impaktirani umnjak) pa je u tim slučajevima potrebna i mala intervencija tj. pravljenje reza na desnima.

Pored toga mogu izazvati i kvarenje okolnih zuba jer prostor između njih i sedmica često nije dostupan za čišenje a idealan je za skupljanje ostataka hrane i stvaranje bakterija pa iz tog razloga može doći do infekcija i nastanka karijesa.

Kada je neophodno izvaditi umnjak?

Ukoliko odmah nakon pojavljivanja tj. neporesdno pošto počne da raste dođe do problema, neophodno je uraditi pregled kod stomatologa koji će oduličiti kada je najbolje uraditi vađenje umnjaka. Ovo se često dešava kod osoba kod kojih je razmak između zuba mali pa nema dovoljno prostora u vilici.

Najčešće se ne savetuje da se čeka kako bi umnjaci potpuno izrasli da ne bi došlo do dodatnih komplikacija sa desnima i kako se ne bi narušio pravilan položaj zuba.

Kako izgleda procedura vađenja umnjaka?

Najčešće se procedura vađenja umnjaka ne razlikuje puno do običnog vađenja zuba. Uz modernu opremu, stručnost stomatologa koji obavlja proceduru i lokalnu anesteziju, ova intervencija je zaista rutinska pa pacijent ne treba da ima nikakav strah.

Potrebno je svakako prvo uraditi rendgenski snimak vilice, nakon čega se pristupan procesu. Samo vađenje zuba, kada anestezija počne da deluje, traje svega par minuta.

Daje se lokalna anestezija i pristupa se vađenju zuba. Ukoliko je on iznikao i veći procenat njegove potvrišne je vidljiv, stomatolog će moći uz pomoć instrumenata da ga pogura i izvadi kao bilo koji drugi zub. Međutim, ukoliko je dosta urastao, prave se mali rezovi na desnima kako bi se doprlo do njega i kako bi mogao da bude izvađen. Nakon toga stavlja se nekoliko malih konaca da bi rana brže zarasla.

Anstezija u potpunosti eliminiše osećaj bola tokom intervencije pa se ne morate plašiti kako će vađenje biti bolno iskusvo. Jedino je, zbog dubokog i jakog korena, procedura većini pacijenata pomalo neprijatna.

Bolovi se mogu javiti nakon što anestezija prođe, jer je rana, čak iako stomatolog nije morao da pravi rezove, veća zbog same veličine zuba, pa vam stomatolog može poreporučiti da uzimate lekove protiv bolova i antibiotkik nekoliko dana nakon intervencije dok ranica ne sraste.

Šta je važno da poštujete nakon procedure?

Nakon vađenja, stomatolog će u ranicu staviti malo parče gaze kako bi se zaustavilo krvarenje. Par dana nakon procedure, moći ćete da uočite maleni ugrušak krvi na mestu na kom je bio zub. Telo na taj način pomaže samo sebi da se krvarenje što pre zaustavi i ranica brzo zaraste. Ovaj ugrušak nikako nemojte čačkati i pokušavati da ga skinete četkicom kako ponovo ne bi došlo do krvarenja. Vremenom on će sam nestati tj. deo po deo će tokom pranja zuba ispadati, ali nikako ne sme da bude uklonjen mehanički.

Ukoliko vas nakon prestanka delovanja anestezije budu mučili bolovi, pored analgetika, pomoći će vam i hladne obloge koje treba da stavljate sa spoljašnje strane obraza i držite ih 15-20 minuta. Ranicu nikako ne smete ispirati vodom, čajevima a pogotovo vodicom za ispiranje usta (njenu upotrebu izbegavajte minimum nedeju dana nakon intervencije).

U prva 24 sata izbegavajte veoma toplu i dosta hladnu hranu i napitke koji mogu da iritiraju ranicu. Konzumirajte mekane namirnice i tečnija ili kremasta jela i čorbice. Zalogaje žvaćite lagano i tudite se da makar u prvih nekoliko dana hranu žvaćete sa suprotne strane u odnosu na deo vilice iz kog je izvađen umnjak.

Pušači ne bi trebalo da konzumiraju cigarete makar 48 sati od intervencije jer nikotin deluje negativno na formiranje koaguluma i može da uspori zarastanje i iritira ranu. Ukoliko imate i konce, oni se skidaju obično nedelju dana od intervencije. Nakon toga koristite super mekane četkice za zube i blage paste dok rana u potpunosti ne zaraste.

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved