Ukoliko vam zub reaguje čim popijete nešto hladno ili toplo i ako tada osetite oštar i iznenadni bol, vreme je da se bez odlaganja javite stomatologu. Ovaj bol je znak da se nešto dešava sa korenom zuba.
Naime, zub se sastoji od krune tj. spoljašnjeg dela koji je vidljiv golim okom, a deo koji je smešten duboko u kosti vilice i prekriven desnima je koren.
Ukoliko pacijent ne reaguje čim uoči karijes na površini zuba, on će se vremenom širiti u dubinu i zahvatiti dentin koji se nalazi odmah uz zubnu pulpu koju između ostalog čini i zubni živac. Tada se često javlja zapaljenje zubnog živca – takozvani pulpitis, pa je neophodno lečenje zuba ili ipak njegovo vađenje.
Koja je glavna funkcija zubnog živca?
Zubni živac ima veoma važnu ulogu u rastu i razvoju zuba, a kada jednom izraste, osnovna funkcija živca postaje senzorna, tj. uz pomoć njega zub reaguje na spoljašnje nadražaje kao što su hladnoća ili toplota.
Kako izgleda pulpitis?
Ukoliko se karijes zanemaruje duže vreme on nastavlja da se širi ka unutrašnjosti zuba ka mestu gde je lociran živac. U tim situacijama najčešće dolazi do pulpitisa tj. oboljenja zubne pulpe koju između ostalog čini i živac. Tada se mora pristupiti umrtvljivanju i vađenju živca i lečenju kanala korena zuba.
Kada dođe do ove faze, zub počinje da boli, nekada sam od sebe, dok u nekim slučajevima reaguje na hladno ili toplo. Bol može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. U situacijama kada je karijes dosta uznapredovao, u kanalu korena zuba moguće je da se već pojavio gnoj pa se tada bol pojačava noću dok je pacijent u ležećem položaju i veći je pritisak na koren zuba i sam živac.
Kako nastaje gangrena zuba?
Ukoliko bakterije u velikom broju nasele koren zuba dolazi do pojave gangrene. Posebni simptomi nekada mogu i izostati, jedino se može desiti da zub zaboli na toplo. Iz tog razloga su redovne kontrole kod stomatologa ključne, jer na taj način on može proceniti rizike i posumnjati na gangrenu i pre nego što se pojave prvi simptomi pa je i veća šansa da zub bude spašen.
Nažalost, pacijenti najčešće kasno saznaju za ovaj proces u zubu, kada on već počne da boli na zagrižaj što ukazuje na to da je proces već stigao do vrha korena zuba. U ovom stadijumu procenat izlečenja zuba je veoma mali pa ga je neophodno izvaditi i staviti zubni implant ili most.
Kako se leči kanal korena zuba?
Na samo pominjanje ove procedure, kod većine pacijenata javlja se nelagoda jer ova intervencija važi za jednu od neprijatnijih i bolnijih zahvata. Međutim, endoskopska terapija, kako se još lečenje korena kanala zuba naziva, sprovodi se u lokalnoj anesteziji i dosta podseća na proceduru plombiranja zuba.
Tokom terapije leči se unutrašnjosti zuba u kom je smeštena zubna pulpa, koju najveći broj ljudi naziva “zubni živac”. Međutim, pored nerava u zubnoj pulpi nalaze se i limfni i krvni sudovi kao i vezivno tkivo.
Koji je cilj endoskopske terapije?
Nakon uspešnog izvođenja ove intervencije, postiže se da tkiva koja okružuju koren zuba ostanu zdrava uprkos činjenici da je živac bio izložen bakterijama, oštećen i uklonjen.
Tokom tretmana lečenja kanala korena zuba, on se mehanički čisti od bakterija i njegova unutrašnjost se ispira kako bi se uklonili svi ostaci bakterija. Nakon toga, kanal se puni specijalnim materijalima kako bi prostor unutar zuba ostao hermetički zatvoren. Na taj način sprečava se da bakterije ponovo nasele ovaj prostor i omogućava se da zub zadrži svoju funkciju i da se bol i upala više ne javljaju.
Važno je da endoskopsku proceduru sprovodi stručni tim stomatologa, jer ukoliko ona nije dobro izvedena, može dovesti do dodatnih problema i u najtežim slučajevima do gubitka zuba.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.