6. Konzumiranje oribleta i sirupa za kašalj
Pomoćna lekovita sredstva za smirivanje kašlja ili bola u grlu često sadrže velike količine šećera, koje izjedaju zubnu gleđ. Stoga je neophodno nakon njihovog konzumiranja dobro oprati zube. Dakle, ako kupujete lekove, uvek razmislite i o kontraindikacijama – kako po opšte, tako i po oralno zdravlje.
7. Konzumiranje gumenih bombona
Poznato je da svi slatkiši doprinose propadanju zuba. Najveći „zlotvori“ među njima su svakako gumene bombone. Naime, gumene bombone se lepe za zube, te njihov šećer stvara kiselinu koja izjeda gleđ satima i stvara uslove za karijes. Ukoliko ipak ne možete da im odolite, nemojte ih uzimati kao zasebnu užinu, već nakon obroka, jer pri jelu vaše pljuvačne žlezde intenzivno rade kako bi pomogle varenje hrane, kao i ispiranje šećera sa zubne gleđi.
8. Konzumiranje veštačkih sokova
Poznato je da veštački sokovi sadrže velike količine šećera. Mnogi ne znaju da oni u velikoj meri sadrže i fosfornu i limunsku kiselinu, koje dodatno oštećuju zubnu gleđ. U poslednjih nekoliko godina popularna su pića koja ne sadrže šećer, već veštačke zaslađiveče, poput Coca Cole Zero. Ipak, u veštačkim zaslađivačima se nalaze veće količine fosforne i limunske kiseline nego u šećeru, tako da njihovim unošenjem i dalje štetite svojim zubima.
9. Konzumiranje voćnih sokova
Voće je bogato vitaminima i antioksidansima, ali nažalost sadrži i prirodni šećer (fruktozu), koji takođe nije bezazlen za zube. Ukoliko volite da pijete ceđeno voće, dobijen sok razblažite sa malo vode, kako biste umanjili koncentrat fruktoze koji će „napasti“ vaše zube.
10. Otvaranje flaše/konzerve zubima
Otvaranje ambalaža za hranu i piće zubima može biti zgodno u slučaju nedostatka adekvatnog otvarača. Ipak, ova navika može dovesti do naprsnuća ili čak lomljenja vaših zuba. Dakle, kuhinjske otvarače držite na vidnom mestu, kako biste ih lako pronašli kada vam zatrebaju. Zubi nisu njihova alternativa.