Boja ili belina zuba kao svojevrsni indikator zdravlja takodje predstavlja i veoma bitan faktor u izgradnji imidža mladosti i vitalnosti. Danas je stomatologija polje koje nudi svojim pacijentima ostvarenje želja u smislu ispunjavanja zahteva za što lepšim, svetlijim i harmoničnijim izgledom njihovih zuba.
Boja zuba se može poboljšati raznim metodama i pristupima uključujući paste za izbeljivanje zuba, profesionalno čišćenje zuba, uklanjanje mekih i tvrdih naslaga, unutrašnje beljenje ‘mrtvih’ zuba, spoljašnje beljenje vitalnih zuba, postavka krunica i venira.
Kada pričamo o izbeljivanju zuba i dalje se postavljaju pitanja: Da li deluje? Koje su indikacije? Da li je bezbedno? Koliko traje? Koje su kontraindikacije? Da li postoji nešto efikasnije?
Uspešnost terapije beljenja zavisi od dobre procene kliničara koji na osnovu uzroka promene boje zuba može da predvidi da li će doći do zadovoljavajućeg ishoda tretmana.
Generalizovana prebojenosti zuba može nastati usled korišćenja određenih lekova (tetraciklini, monociklini), postojanja Rh inkompatibilnosti, genetskih oboljenja, oštećenje jetre, alergija, konzumiranja fluora u detinjstvu u većoj količini (usled fluorisanje vode na teritoriji življenja).
Pojedinačne prebojenosti zuba mogu nastati kao posledica traume (pad i udarac) ili nakon endodontskog vađenja živca usled zaostajanja pulpnog tkiva ili lekovite paste u kanalu korena zuba.
Tehnike beljenja zuba
Terapija beljenja zuba može biti sprovedena u ambulantnim uslovima od strane stomatologa i u kućnim uslovima od strane samog pacijenta.
U ambulantnim uslovima u zavisnosti od površine na koju se nanosi agens za beljenje, postoji interno beljenje i eksterno beljenje zuba, odnosno beljenje depulpisanih zuba i vitalno beljenje.
Avitalna (Interna) tehnika beljenja podrazumeva tretman depulpisanih zuba. Ona može biti ambulantna i “šetajuća“. Ambulantna tehnika kao aktivne agense koristi vodonik peroksid i karbamid peroksid visokih koncentracija (30-38%) čija se aktivacija može vršiti svetlom, toplotom, laserom i hemijski. Šetajuća tehnika koristiti miksturu natrijum perborata sa vodom ili sa vodonik peroksidom u koncentracijama od 3 do 30%. U okviru šetajuće tehnike mogu se koristiti i drugi preparati za beljenje nižih koncentracija (10-20%) karbamid peroksida.
Vitalna ( Eksterna) tehnika beljenja podrazumeva tretman vitalnih zuba. Ona može biti ambulantna i kućna tehnika beljenja. Ambulantna tehnika kao aktivne agense koristi karbamid peroksid ili vodonik peroksid visokih koncentracija (30-38%) čija se aktivacija može vršiti svetlom, toplotom, laserom i hemijski. U kućnoj tehnici beljenja se kao aktivni agens koristi karbamid peroksid nižih koncentracija (10, 15, 18, 22%kp) u individualno izrađenom splintu.
Kućno-noćno beljenje vitalnih zuba
Beljenje vitalnih zuba ne predstavlja samo terapiju beljenja prebojenih zuba. Veliki broj pacijenata koji imaju normalnu (prirodnu) boju zuba žela da “posvetle“ svoj osmeh. Veoma primenjivan i popularan, ali i efikasan metod je sigurno metod noćnog beljenja zuba u čijem izvođenju učestvuje i sam pacijent. U originalu se zove Dentist- supervised patient- applied technique, ili Nightguard vital bleaching – NGVB i često se u literaturi može pronaći pod ovim nazivom.
Postupak podrazumeva izradu meke, vinilske individualne kašike ili splinta u koju se aplikuje gel za izbeljivanje, a pacijent je nosi najčešće osam sati tokom noći. Čitav tretman može trajati do 7 dana, i može se bezbedno ponavljati na 6 meseci do postizanja željene boje, dok tetraciklinske prebojenosti zahtevaju tretman od 6- 12 meseci. Gel za beljenje koji je providan i visoko viskozan je najčešće na bazi karbamid peroksida i to u koncetracijama od 10% do 22%.
Ovu metodu najčešće primenjujemo jer je potpuno bezbedna za zube i za pacijenta a postiže veoma efikasan efekat izbeljivanja.
Autor: mr. sci. dr spec. Nemanja Popović
Stomatološka ordinacija ‘Dr Popović’
Bregalnička 6, Beograd
063443334, 0112422459
www.drpopovic.com/old