• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
neprijatan zadah

Neprijatan zadah – na šta sve može da ukazuje i kako se leči?

Halitoza tj. neprijatan zadah iz usta, problem je sa kojim se susreće veliki broj ljudi. On utiče ne samo na samopouzdanje i socijalnu interakciju, već može biti i pokazatelj nekih drugih problema u organizmu. Stoga je važno utvrditi njegov uzrok i ukloniti ga a ne samo maskirati različitim sredstvima za osvežavanje daha koji svakako neće trajno rešiti problem.

Uzroci nastajanja neprijatnog zadaha

Na neprijatan zadah na prvom mestu utiče hrana koju unosimo, pa ukoliko ste konzumirali začinjenu ili ljutu hranu, ili namirnice koje same po sebi imaju jak miris, kao recimo luk čaki nekoliko sati nakon jela, to se može primetiti kroz zadah, iako posle jela operete zube.

Konzumiranje cigareta takođe izaziva neprijatan zadah jer se povećava suvoća u usnoj duplji. Takođe, zubi zahvaćeni karijesom, oboljenja organa za varenje, upotreba određenih lekova, infekcija grla i krajnika, kao i želudačna kiselina ili neadekvatna oralna nega, mogući su uzročnici neprijatnog zadaha.

Oboljenje desni – parodontoza, takođe može da uzrokuje neprijatan zadah jer se kao posledica ovog oboljenja javljaju parodontalni džepovi (prostor između desni i korena zuba) u kojima se talože mikroorganizmi i čestice hrane koje nije lako očistiti.

Slični problemi sa desnima mogu nastati i kod pušača pošto nikotin izaziva povlačenje desni i probleme sa njima.

Neprijatan zadah može da izazove i nagomilani plak koji se taloži na zubima i koji je pogodna podloga za razvoj bakterija koje uzrokuju neprijatan zadah.

Osobe koje nose privremene proteze mogu imati problema sa nagomilavanjem bakterija u usnoj duplji, pa je u tim situacijama potrebno obratiti se stomatologu kako bi dao adekvatne savete o pravilnoj higijeni tokom nošenja proteze.

devojka pere zube ispred ogledala

Značaj oralne higijene

Sprovođenje pravilne oralne higijene ne podrazumeva samo redovno pranje zuba već i korišćenje odgovaravajuće mekane četkice, konca za zube i interdentalnih četkica uz pomoć kojih ćete ukoloniti sve ostatke hrane i bakterije.

Važno je takođe i da četkicu menjate na svaka tri do četitri meseca jer se na njenim vlaknima nagomilavaju bakterije ma kako dobro brinuli o njoj. Važno je prati zube najmanje dva puta dnevno i koristiti tečnost za ispiranje usta koja će eliminisati bakterije i osvežiti dah.

čaša sa vodom, limunom i nanom

Otarasite se štetnih navika

Za eliminaciju lošeg dana pored dobre higijene važno je eliminisati I loše navike kao što je pušenje, i povećati unos tečnosti kako usna duplja ne bi bila suva jer je kao takva veoma pogodno tlo za nastanak i razvoj bakterija.

Određene namirnice iz prirode takođe vam mogu pomoći u borbi protiv lošeg zadaha.

Antibakterijsko dejsto ima cimet kao i proizvod na bazi matičnjaka, mente i aloja vere koji eliminišu gljivice i bakterije i neutrališu neprijatne mirise. Od velike pomoći može biti i esencijalno ulje nane ili rastvor sode bikarbone u malo vode sa par kapi limuna.

Zeleni čaj takođe ima pozitivna svojstva pa ukoliko njime ispirate usta dva do tri puta dnevno, brzo ćete primetiti značajno pobošljanje.

Ukoliko se i pored pridržavanja svih ovih pravila neprijatan zadah ne povlači, važno je posavetovati se sa stomatologom kako bi otklonio sumnju u druge uzročnike. Možda će biti potrebno da se obratite i svom lekaru kako biste obavili i dodatne analize i otklonili sumnju u postojanje nekih drugih poteškoća i oboljenja grla, sinusa, ždrela ili postojanje eventualnih problema sa organima za varenje.

Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved