• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский

Oralna hirurgija

Kada se pomene hirurgija kao vid terapije, uglavnom se misli na radikalni potez u cilju izlečenja već postojećeg patološkog stanja. Samim tim u pacijentu se stvara osećaj neprijatnosti i straha od same intervencije, bola, mogućih komplikacija itd.

Slično je i sa hirurgijom u oralnoj regiji. Neophodnost hirurške terapije u regiji usne duplje pojačava već prisutan strah od stomatologa. Ono sto je manje poznato je da oralno hirurške intervencije mogu imati i preventivni apekt, tj. mogu da spreče nastajanje nekih patoloških stanja koja je mnogo teže sanirati kad se pojave.

Kao najčešći primer preventivno terapijskog hirurškog zahvata u vilicama smatra se hirurško vađenje umnjaka koji usled položaja ne mogu pravilno da niknu i predstavljaju potencijalnu opasnost za nastajanje infekcija koje nekada mogu biti veoma opasne po zdravlje, čak i po život. Zato se preporučuje njihovo preventivno uklanjanje čak i kad pacijent nema vidljive tegobe.

Hirurgija na mekim tkivima usne duplje je prihvatljivija za pacijente a može sanirati razne estetske i funkcionalne poremećaje.

Ugradnja implanta u vilične kosti je po svim statističkim podacima manje neprijatna od običnog vađenja zuba.

S obzirom na to da se sve oralno hirurške intevencije u ovoj regiji mogu obaviti u lokalnoj anesteziji i to potpuno bezbolno, nema razloga odlagati ove zahvate usled straha i neprijatnosti.

Autor: Dr Nemanja Popović, specijalista oralne hirurgije

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved