Čak i pored temeljne nege i poštovanja svih koraka oralne higijene postoji mogućnost pojave karijesa, malog oštećenja na zubnoj gleđi koje nastaje usled delovanja bakterija i kiselina iz hrane koju unosimo. Ukoliko se ne uoči na početku i ne tretira na vreme, može zahvatiti veću površinu zubne gleđi, otići u dubinu zuba i dovesti do potrebe za lečenjem ili čak vađenjem živca.
Šta je tačno karijes?
Kada bakterija koja izaziva propadanje zubne gleđi ispusti kiseline one napadaju zubnu gleđ i vremenom izazivaju njeno slabljenje i oštećenja. Tako nastaje rupica na zubu, često vrlo toliko mala ili se može manifestovati i kao depigmentacija u obliku tačkice.
Zato je važno da čim primetite bilo koju promenu u boji ili tačkice na površini koje do tada nisu bile vidljive, posetite stomatologa koji će uraditi detaljni pregled i ukoliko je neophodno, karijes ukloniti i napuniti zub plombom.
Od pojave karijesa niko nije bezbedan. Može se pojaviti kod veoma male dece ali i kod odraslih koji redovno i pravilno sprovode oralnu higijenu.
Koji su uzroci pojave karijesa?
U našim ustima nalaze se brojne bakterije. Neke od njih su dobre a neke mogu u kombinaciji sa šećerima ili ostacima hrane i pića da formiraju kiselinu koja napada zubnu gleđ i uzrokuje smanjenje mineralnih supstanci u njoj.
Ovo se često desava ukoliko često konzumirate hranu i pića koja sadrže dosta šećera. Ukoliko se ovaj ciklus nastajanja kisline ponavlja tokom određenog vremena, gleđ slabi i stvara se šupljina odnosno karijes.
Koji su simptomi postojanja karijesa?
Na početku, može se desiti da oštećenje zubne gleđi nije toliko uočljivo na prvi pogled, ili da je karijes ili depigmentacija smeštena između zuba i nije toliko vidljiva. Tada se može javiti i blagi, povremeni bol u zubu, osetljivost na toplo, hladno ili slatko. Ukoliko se lečenje ne sprovede odmah, proces uzima maha pa može doći i do infekcije ili nastanka gnoja što dovodi do jačih bolova, otoka i u nekim slučajevima blage povišene temperature.
Karijes u najranijoj fazi vrlo lako može uočiti stomatolog. On se može manifestovati na samom početku i kao beličasta mrlja, čemu pacijent svakako u početku i ne pridaje pažnju. Stomatolog će uz pomoć specijalnih lampi moći da vidi i da li se karijes proširio na unutrašnjost zuba, što se takođe može desiti iako je na površiti on vidljiv samo kao mala tačka.
Kako izgleda proces lečenja karijesa?
Čim se uoči postojanje i najmanje naznake karijesa, taj prostor na zubu čisti se i popunjava plombom tj. fluidnim materijalom koji u sebi sadrži jone fluora koji imaju za cilj da preduprede širenje karijesa.
Ukoliko je oštećenje zuba uznapredovalo, ali karijes nije stigao do živca, koriti se lek čija je baza kalcijum-hidroksid i koji pomaže u regeneraciji zuba.
Kako možemo prevenirati pojavu karijesa?
Iako se ova pojava ne može u potpunosti izbeći, neki značajni koraci u nezi mogu pomoći da do karijesa retko dolazi. Ono što je važno je upotreba interdentalnih četkica i konca za zube, redovno i temeljno pranje zuba najmanje 2-3 minuta, korišćenje antibakterijskih vodica za ispiranje usta, upotreba fluorida koji će pomoći jačnju zuba i zubne gleđi i smanjena upotreba slatkiša, hrane i napitaka koji u sebi sadrže veće količine šećera a koji mogu da doprinesu nastanku i razvoju karijesa.
Zato, čim primetite bilo koju pojavu na zubu koja vam je sumnjiva, ili vas pak zub s vremena na vreme zaboli a nema nekih vidljivih, spoljašnjih promena, obavezno posetite stomatologa kako bi odradio pregled i uklonio sumnju u postojanje karijesa ili ipak uradio čišćenje zuba ukoliko on postoji.
Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.