Problem nepravilno raspoređenih zuba javlja se najčešće u adolescentskom periodu dok se vilica razvija, pa ukoliko nema dovoljno prostora, zubi postaju nepravilno rapsoređeni i krive se. Međutim, ovaj problem može nastati i u dvadesetim godinama i kod osoba koje su imale pravilne zube pa se njihov raspored poremetio nakon nicanja osmica.
Važno je napomenuti da nošenje fiksne proteze nije rezervisano samo za tinejdžere, već da korekciju zuba uspešno realizuju i osobe nakon tridesete godine koje nisu bile u mogućnosti da to ranije urade.
Nepravilan raspored zuba nije samo estetski problem, već često može prouzrokovati i zdravstvene probleme. Hrana se ne žvaće pravilno, to utiče na varenje, otežano je čišćenje prostora između zuba pa češće dolazi do pojave karijesa a sve ovo odražava se na zdravlje desni i vilice. Kod male dece može doći čak i do nepravilnog razvoja govora.
Pojedina deca imaju često i nasledne predispozicije za nepravilan rast zuba, ali mnogo češće same navike koje dete ima, utiču na to da zubi rastu nepravilno. Sisanje palca i korišćenje dude varalice mogu biti neki od uzroka.
Šta su tačno fiksne proteze i od čega se sastoje?
Fiksne proteze prave se od bravica koje se fiksiraju za svaki zub posebno i povezuju lukovima. Za svakog pacijenta proteza se pravi individualno nakon pregleda i snimanja vilice.
Proteze mogu biti izrađene od metala ili keramike, a prave se takođe i od materijala koji su potpuno providni i gotovo su neprimente.
Proces postavljanja fiksne proteze traje u proseku oko 40ak minuta i bezbolan je. Pacijent može da oseća blagu neprijatnost tj. napetost u vilici nakon postavljanja koja traje najčešće 3-4 dana dok se vilica ne privikne na protezu.
Kada je najbolje vreme za postavljanje fiksne proteze?
Nakon nicanja svih sedmica možete razmišljati o protezi. Dok još traje razvoj vilice, na redovnim pregledima, stomatolog može da uoči rizike i sklonost ka pojavi ovog problema, pa se u tom ranom uzrastu može delovati čak i preventivno.
Pre postavljanja proteze potrebno je da svi zubi budu zdravi, tj. da ukoliko postoje neke poteškoće, one budu otklonjene. Dakle, potrebno je ukloniti kamenac, srediti karijes ukoliko je prisutan i slično. Tek nakon toga pristupa se procesu izrade i postavljanja proteze.
Koliko dugo se najčešće nosi proteza?
Za trajne i vidljive rezultate preporučuje se da pacijent nosi protezu minimum godinu dana. Iz tog razloga on mora biti psihički pripremljen na taj poduhvat. Potrebno je uvek imati na umu da će se trud i disciplina isplatiti jer će rezultati biti dugotrajni.
Nakon skidanja proteze osmeh će biti lepši, zagrižaj pravilniji i samim tim će vilica funkcionisati pravilnije, pa će se na kraju isplatiti sav trud i strpljenje.
Kako pravilno održavati higijenu usta?
Već nakon mesec dana nošenja proteze pacijent se privikne na nju i savlada korake pravilne nege koja je od presudnog značaja tokom nošenja fiksne proteze. Nepravilna i nepotpuna higijena može dovesti do dodatnih problema sa zubima, usled nagomilavanja bakterija i ostataka hrane oko proteze i između zuba.
Verovatno ćete u početku morati češće da posećujete stomatologa kako bi protezu podešavao i davao vam neophodne savete u vezi sa negom. Ukoliko sami primetite bilo šta čudno kao na primer naprsnuća, ispadanje, žuljanje, obavezno prijavite stomatologu sve nelagode kako bi bile sanirane.
Veoma je važno da zube perete nakon svakog obroka jer se hrana zadržava upravo na bravicama proteze. Pored klasične, mekane četkice, neophodno je da koristite i interdentalnu četkicu za temeljno čišćenje prostora između bravica i zuba.
U nekim slučajevima može se javiti i blaga iritacija unustrašnje strane obraza tj. sluznice a usled trenja metalnih delova proteze o sluznicu. Ovaj problem može se korigovati stavljanjem zaštitne silikonske prevlake preko tih delova proteze.
Na šta treba obratiti pažnju kada je ishrana u pitanju?
Svakako je važno izbegavati namirnice koje se lepe za zube kao na primer žvake i gumene bombone. Nikako ne smete gristi čvrste namirnice kao što su jabuke ili drugo čvrsto voće i povrće. Naročitu pažnju obratite na tvrde namirnice koje mogu da oštete protezu. Jedite u manjim zalogajima I žvaćite dugo i polako.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.