• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
osmeh i beli zubi

Šta treba da znate pre nego što se odlučite za izbeljivanje zuba?

Beli zubi su ideal kome svi težimo. Mnogi se služe prirodnim sredstvima I pokušavaju sami da posvetle nijansu, dok se drugi odlučuju da taj zadatak povere stručnjacima kako bi dobili trajnije i bolje rezultate.

Svakako najbolji trenutak za izbeljivanje zuba jeste momenat u kom su oni ali i desni potpuno zdravi. Ukoliko su prisutni karijes, parodontopatija, ako su desni crvene i povučene, pa samim tim i zubi osetljiviji, trebalo bi prvo sanirati te probleme pa tek onda pristupiti procesu izbeljivanja zuba.

Nije preporučljivo da sami isprobavate različita sredstva za izbeljivanje koja se mogu naći u slobodnoj prodaji, jer su zubi i desni svakoga od nas specifične pa je stoga neophodno da pre ovog koraka stomatolog uradi pregled i proveri stanje u usnoj duplji pa da tek nakon toga preporuči metod za izbeljivanje koji će za vas biti najbolji. Ukoliko se to preskoči, proces izbeljivanja zuba samo će uticati da se postojeći problemi pogoršaju i naprave dodatne komplikacije.

Koje vrste zubnih mrlja postoje?

Zubne prebojenost tj. zubne mrlje dele se na spoljašnje i unutrašnje.

Spoljašnje mrlje rezultat su konzumacije hrane i pića koje sadrže prirodne ili veštačke boje koje menjaju boju zuba i potamnjuju je ( kupina, cvekla, aronija, kafe i napici sa kafom, gazirani napici, čajevi, posebno crni), kao i korišćenje cigareta. Takođe, neadekvatne navike u oralnoj higijeni mogu uticati na promenu boje zubne gleđi.

Unutrašnje promene boje zuba javljaju se kao posledica promena sastava tvrdih zubnih tkiva. Mogu nastati nakon upotrebe određenih antibiotika, tokom trudnoće, ili u ranom detinjstvu tokom rasta i razvoja zuba, kao i usled upotrebe velikih doza preparata koje sadrže fluor. U starijem dobu, ukoliko dođe do toga da se iz jednog ili više zuba mora izvaditi živac, tamnjenje se može javiti vremenom kao posledica ove intervencije.

Takođe, mogu se javiti i unutrašnje prebojenosti usled neke traume, ako je zub bio povređen, zatim, upotrebom različitih medikamenata, ili ukoliko su kod pacijenta korišćene amalgamske plombe.

Šta morate znati pre otpočinjanja procesa izbeljivanja zuba?

Bitno je znati da se tokom procesa beljenja zuba ne mogu izbeleti postojeće plombe, mostovi i ugrađene krunice a da se njihova zamena može obaviti tek nakon što prođe jedna ili dve nedelje od izbeljivanja.

Beljenje zuba nije preporučljivo maloletnim licima, dojiljama i trudnicama, osobama kod kojih je parodontopatija uznapredovala kao i osobama koji nose proteze tj. ortodoncije za korekciju zuba.

Koje tehnike izbeljivanja zuba su zastupljene?

Pre početka procesa beljenja zuba u ordinaciji stomatolog će prvo fotografisati zube kako bi pratio njihovo posvetljivanje tokom tretmana. Pre nego što se otpočne sa tretmanom izbeljivanja, na desni stomatolog nanosi specijalni gel koji ih štiti od dejstva supstance koja se koristi za izbeljivanje ( najčešće u sebi sadrži vodonik i karbamid peroksid). Posle nanošenja sredstva za izbeljivanje zubi bivaju izloženi posebnoj lampi koja aktivira i ubrzava dejstvo sredstva za izbeljivanje.

Ukoliko je promena boje zuba unutrašnja, izbeljivanje se vrši direktnim ubrizgavanjem gelova za izbeljivanje. Ova metoda primenjuje se samo kod zuba koji su lečeni endodonski, tj. kod zuba kojima je uklonjen živac.

Koliko traje proces i koliko je potrebno ponavljati ga?

U zavisnosti od boje zuba koju pacijent ima trenutno i nijanse koju želi da postigne, izbeljivanje se obično radi 3-4 puta a sam process traje oko 15ak minuta. Kontinuitet dolazaka na izbeljivanje odrediće vaš stomatolog.

Važno je da znate da je beljenje zuba lampom bezbedno za vaše zube i desni.  Tretman ni na koji način nije invazivan. Takođe, preporuka je da pre otpočinjanja procesa beljenja zuba uradite profesionalno čišćenje zuba.

Nakon procesa izbeljivanja lampom, potrebno je uzdržavati se od konzumiranja kafe, čajeva, cigareta, crnog vina i drugih, sličnih napitaka koji mogu umanjiti efekat tretmana.

Ovaj process daje dobre rezultate kod čak 90% pacijenata a rezultati ostaju isti tokom dužeg vremenskog perioda. Manja uspešnost izbeljivanja javlja se kod pacijenata čiji su zubi promenili boju nakon uzimanja medikamenata, ili imaju cementna punjenja.

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved