Zubi i osmeh govore o osobi mnogo pre nego što ona sama kaže bilo šta. Većina ljudi zna kako pravilno brinuti o oralnom zdravlju, kako negovati zube i imati lep i blistav osmeh. Međutim, postoji nekoliko činjenica i zanimljivosti o zubima i oralnom zdravlju za koje smo sigurni da će vas iznenaditi.
Zubi nam pomažu ne samo tokom konzumiranja hrane, već i prilikom govora, smejanja i u komunikaciji sa drugim ljudima. Njihov izgled utiče na naše samopouzdanje, međutim, koliko zaista znamo o njima?
Prve četkice pravljene su od kosti životinja
Na samom početku čovekovog interesovanja za oralno zdravlje, pribor za negu zuba bile su grančice mirišljavog bilja koje su naši preci žvakali i koristili za čišćenje zuba i osvežavanje daha. Neki podaci pokazuju da su drevni Egipćani koristili izdrobljene ljuske jaja i čak prah koji su pravili od kopita životinja, a u cilju čišćenja i poliranja zuba.
Jedan britanski pronalazač je oko 1700. godine, insipirisan dizajnom koji je video u Kini, osmislio prvu četkicu za zube. Sastojala se od svinjske kosti od koje je napravljena drška i čekinja od kojih su pravljena prva vlakna četkice.
Međutim, četkice kakve danas poznajemo i koristimo, nastale su tek krajem tridesetih godina prošlog veka, dok je prva električna četkica napravljena 1959. godine.
Zubi mnogo govore o vama
Pod ovim ne mislimo samo na estetski utisak. Zubi mogu otkriti koliko godina imamo, šta volimo da jedemo i koje napitke da konzumiramo. Oni u sebi kriju tragove i o našem celokupnom zdravlju, uključujući bolesti koje smo preležali kao i količinu stresa kom smo izloženi.
Ni jedan zub nije istog oblika ili veličine kao njegov parnjak sa druge strane vilice. Ovo se odnosi kako na mlečne zubiće, tako i zube odraslih. Svaki zub ima jedinstveni profil koji se razlikuje od osobe do osobe. Zato kada kažemo da je osmeh nečiji zaštiti znak, to je zaista tako, na prvom mestu kao znak vaše individualnosti.
Ono što je zanimljivo je da čim se beba rodi, ona ispod svojih desni već ima krunice njenih prvih 20 mlečnih zubića koji će čekati pogodan trenutak da izniknu, a to se obično desava između trećeg I šestog meseca života.
Tokom detinjstva, dok su mlečni zubići i dalje u vilici, ispod njihovog korena već se formiraju krunice stalnih zuba koje čekaju pravi momenat kada će zameniti mlečne zube.
Način pranja zuba važan je isto koliko i redovna higijena
Tehnika kojom perete zube važna je isto toliko kao i redovno pranje. Pravilnom negom dolazite do delova zuba koji nisu lako dostupni (obično uz pomoć interdentalnih četkica i konca za zube) jer će u suprotnom, vremenom doći do nagomilavanja plaka i kamenca. Interesantan je podatak da plak u sebi sadrži milione bakterija koje su sastavljene od 200-300 vrsta.
Jedan od glavnih krivaca za loše zdravlje zuba je Streptococcus mutans, koji od šećera i ugljenih hidrata koje konzumiramo, stvara kiseline koje nagrizaju zubnu gleđ.
Iako je napravljena od kalcijuma i fosfata i predstavlja najtvrđi deo našeg tela, zubna gleđ, tj spoljašni deo zuba nije neuništiva. Kada šećeri i kiseline iz bezalkoholnih napitaka i hrane dođu u dodir sa bakterijama iz usta, napadaju gleđ i dovode do njenog slabljenja i propadanja zuba.
Mnoge bolesti povezane su sa zdravljem zuba
Tu spadaju dijabetes, bolesti srca i osteoporoza. Čak se prema nedavnim istraživanjima povezuju parodontoza i rizik od Alchajmerove bolesti.
Stoga je veoma važno zdravlju i nezi zuba poklanjati posebnu pažnju. Uz redovne kontrole kod stomatologa, ukanjanje kamenca i korišćenje konca za zube uz interdentalnu četkicu, mekanu klasičnu četkicu i vodicu za ispiranje usta, vaš osmeh biće blistav i zdrav.
Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.