• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
stres nepovoljno utice na zdravlje zuba

Znate li kako stres utiče na zdravlje vaših zuba?

Kada pričamo o izloženosti stresu, većina pomisli prvo na njegov uticaj na unutrašnje organe, želudac, kožu, kosu, ali se zaboravlja da on svakako utiče i na zube. U stresnim situacijama, usled preopterećenosti često možemo skraćivati dnevnu rutinu nege zuba ili preskakati neke veoma važne korake.

Takođe, izloženost stresnim situacijama dovodi do drugačijeg načina lučenja hromona, pljuvačne žlezde rade na drugačiji način i često se ne luči dovoljna količina pljuvačke, pa sve ovo veoma pogoduje razvoju bakterija. Usled svega toga, zubi i desni postaju oslabljeni. Tome možemo da dodamo i često grickanje zanoktica i noktiju, nesvesno stegnutu vilicu tokom dana i noćno škrgutanje zubima tokom sna. Iz tih razloga potrebno je ozbiljno shvatiti uticaj stresa na oralno ali i celokupno zdravlje.

Pored očiglednog lošeg uticaja na opšte zdravlje, evo do čega sve stres može da dovede kada je zdravlje zuba i usne duplje u pitanju.

Dolazi do krvarenja desni

Krvarenje desni može da ukazuje na paradontozu ili pak gingivitis, međutim, veoma često se dešava da se javlja kao posledica stresa. Kod mnogih osoba tada dolazi do povlačenja desni koje postaju crvene, upaljene i otečene.

Svakako da današnjica nosi sa sobom dosta stresnih situacija kako u privatnom životu, tako i u poslu i da nije lako rešiti ga se. Ipak, ono što svako od nas može da uradi jeste da nauči kako najbolje da se nosi sa stresnim situacijama i kako da stres redukuje. Pored toga, kada su u pitanju desni, od velike pomoći biće da uradite i njihovo dubinsko čišćenje.

Javljaju se afte

Svima nam se mnogo puta desilo da iznenada osetimo malo oštećenje u ustima koje podseća na bubuljicu, bolno je i često zna da traje i po nekoliko dana.

Ono što je važno da znate je da se afte ne mogu preneti i da nisu zarazne. Jedino su neprijatne i treba im i po nekoliko dana da prođu. Da biste proces oporavka ubrzali i olakšali simptome, ispirajte usta čajem od žalfije koji ima jaka antiupalna svojstva i koji će pomoći da ranica brzo zaraste. U tu svrhu možete koristiti i rastvor sode bikarbone. Jednu punu kašičicu rastvorite u čaši mlake vode i tim rastvorom ispirajte što češće usta.

Tokom oporavka izbegavajte kiselu, jaku i začinjenu hranu kako ne biste dodatno iritirali deo zahvaćen aftama.

Dolazi do lošeg zadaha

Ovo svakako ne mora značiti da oralnu higijenu ne održavate kako treba. Naime, usled stresa, dolazi do jačeg lučenja želudačne kiseline koja se može vraćati u ždrelo i usnu duplju ( takozvani refluks) što dovodi do razvoja bakterija pa dolazi do neprijatnog zadaha.

Takođe, usled stresa i pljuvačka se može lučiti umanjeno pa to utiče na zube ali i zadah. Tada je potrebno unositi dosta tečnosti, vode i čajeva, koji će pomoći da ublažite ovu tegobu.

Često se javlja bol u vilici i vratu

Ukoliko se probudite sa bolom u vratu i mišićima vilice, to može biti gotovo siguran znak da tokom sna nesvesno grčite mišiće vilice ili škripite zubima. Usled stresa dolazi do kontrakovanja mišića vilice i stvaranja grčeva pa kao posledica toga dolazi do škripanja zubima koje se stručno naziva i bruksizam. Ovo je često znak da je osoba toliko duboko zašla u stres koji je dostigao veoma visok nivo i da je neophodno ozbiljno se pozabaviti njegovim uticajem na zdravlje.

Ukoliko zaključite da vam se ovo veoma često dešava, vaš stomatolog može vam preporučiti i nošenje specijalne navlake tokom noći koja služi za zaštitu zuba od trenja, usled grčenja mišića vilice. Pored toga, ona pomaže da se vilica lakše opusti.

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved