Pacijentima kod kojih iz bio kog razloga postoji potreba za nadomeštanjem jednog ili više zuba, stomatolozi preporučuju ugradnju mosta ili pak zubnih implantata. Koje od ova dva rešenja za pacijenta je komfornije, bolje i dugotrajnije?
Kako biste doneli pravu odluku, svakako je neophodno da se konsultujete sa svojim stomatologom, a ove smernice vam možda mogu pomoći u donošenju te odluke.
Kako izgleda proces ugradnje implantata?
Najidealnija situacija za ugradnju implantata je ukoliko vam nedostaje jedan zub a ostali zubi oko njega su zdravi. Takođe, potrebno je da vilična kost na mestu nedostajućeg zuba bude zdrava, tj. da desni nisu povučene i da je moguće ugraditi šraf na koji će biti dodata krunica zuba.
Pre otpočinjanja tog procesa radi se snimanje vilice i nakon toga konsultacija sa stomatologom koji će pristupiti ugradnji titanijumskog šrafa koji ima ulogu zubnog korena, a na koji se, nakog što sraste sa viličnom kostim, stavlja krunica zuba.
Kako izgleda process ugradnje zubnog mosta?
Zubni most predstavlja konstrukciju od više krunica koje se stavljaju preko izbrušenih zuba, kako bi zamenio oštećene krunice ili nadomestio potpuni nedostatak jednog ili više zuba u tom delu vilice.
Na taj način popunjava se prazan prostor između zuba i sprečava se njihova migracija tj. “pomeranja” zuba koji su u vilici, kako bi popunili prazan prostor.
Zubni mostovi mogu biti metal-keramički i bezmetalni. Keramika je svakako material koji se nalazi u njihovoj osnovi.
Ukoliko pacijentu nedostaje više zuba, tj. oni nemaju ni koren, pojedini stomatolozi rade ugradnju implantata koji će zamenjivati koren pa na njih stavljaju most, međutim, to često nije najbolje rešenje pa mostove i implantate ne bi trebalo spajati.
Pre ugradnje mosta potrebno je uzeti otisak i uraditi snimak vilice u zavisnosti od specifične situacije svakog pacijenta. Tek nakon toga pristupa se brušenju zuba i pravljenju mostova.
Za razliku od ugradnje zubnih implantata, ugradnja mosta ne zahteva hirušku intervenciju. U tom smislu, umanjena je mogućnost za pojavu eventualnih komplikacija.
Koje su prednosti ugradnje zubnih implantata?
Ugradnja zubnog implantata pruža veći komfor za pacijenta i procedura je mnogo brža nego u slučaju ugradnje mosta. Takođe, ugradnjom implantata čuvaju se okolni zubi jer nema potrebe za njihovim brušenjem. Ovo je od velikog značaja ukoliko u vilici nedostaje samo jedan zub a okolni zubi su bez plombe i zdravi su.
Kod ugradnje implantata čuva se i kost na mestu nedostajućeg zuba, dok u slučaju ugradnje mosta to nije uvek slučaj, pa kost može vremenom da počne da se gubi i na tom mestu može doći do povlačenja desni.
Zubni implantati svakako su trajnije rešenje. Implantati u zavisnosti od proizvođača mogu biti funkcionalni i trajati i do 40 godina dok je trajnost mostova oko 15 godina u najvećem broju slučajeva.
Koje su prednosti izrade mostova?
Vreme koje je potrebno za izradu mosta je do sedam dana dok je za pravljenje implantata i njihovu ugradnju nekada potrebno i do šest meseci u zavisnosti od toga kako ih organizam pacijenta prihvati.
U izradu mosta uključen je samo stomatolog dok je za pravljenje i ugradnju implantata potreban tim stručnjaka, hirurg i protetičar. Stoga je i cena mosta znatno niža u startu, međutim, ako uzmete u obzir da ćete most morati da menjate i do par puta tokom života i samim tim ponovo plaćati izradu i ugradnju novog, kao i da ste nepovratno izbrusili zdrave zube, onda cena svakako ne bi trebalo da bude glavni razlog da se odlučite za most.
Preporuka je ako pacijent ima dovoljno koštane mase na mestu nedostajućeg zuba, a susedni zubi su zdravi, da se na to mesto ugradi implantat. Međutim, ukoliko pacijent ima problem sa parodontopatijom ( povlačenjem desni) ako boluje od dijabetesa ili nekog drugog hroničnog oboljenja, tj. ako ima nedostatak koštane mase na mestu zuba koji nedostaje, izrada mosta će ipak biti bolje rešenje.
Svakako da oba rešenja imaju svoje prednosti i nedostatke i da se pravi odgovor oko toga šta pacijentu više odgovara, može dati samo nakon konsultacije sa stomatologom a posle uvida u pacijentov pojedinačni slučaj i stanje vilice.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici.