• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
tretman fluorizacije zuba za odrasle

Fluorizacija zuba nije namenjena samo deci

Mnogo odraslih osoba smatra da je fluorizacija zuba stomatološki tretman namenjeni isključivo deci. Nedostatak vremena, pogrešne informacije o tretmanu i stav da je on nepotreban odrasloj osobi, kao i nedovoljno znanja o njegovim pozitivnim efektima na oralno zdravlje, često odvraća pacijente da se raspitaju kod svog stomatologa o tretmanu i zakažu ga.  

Koje benefite oralnom zdravlju pruža fulorid?  

On pomaže smanjenju osetljivosti zuba na spoljašnje uticaje jačajući zubnu gleđ. Može se primenjivati lokalno, na pojedinačne zube, ukoliko je zubu potrebno da se dodatno ojača nakon nekog tretmana ili povećane osetljivosti, ili nakon uklanjanja karijesa.  

Zubna gleđ svakodnevno je podložna gubljenju minerala (procer demineralizacije) pa dolazi do stvaranja naslaga i plaka koje su pogodno tlo za razvoj i razmnožavanje bakterija i nastanak karijesa kao i povećanje osetljivosti desni i rizika od razvoja parodontopatije. 

Flour pomaže remineralnizaciji zuba, tj. ponovnom vraćanju minerala u zubnu gleđ. Zubi mogu gubiti minerale i nakon određenih tretmana, usled uticaja spoljašnjih faktora ili jednostavno kao posledica starenja, što ih vremenom čini nestabilnijim. Fluorizacija pomaže procesu reminerlizacije zuba i pruža dugotrajniju zaštitu zubnoj gleđi.  

maketa zuba sa korenom

Do nastanka karijesa, pored hrane bogate šećerima i ugljenim hidratima, kao i konzumiranje zaslađenih pića, kod odraslih osoba može doći i usled problema sa suvim ustima, ali i korišćenje pojedinih lekova kao što su medikamenti za regulaciju krvnog pritiska, terapije zračenjem i slično. 

Stoga se tretman fluorizacije zuba preporučuje bez obzira na starosnu dob. Fluor pomaže zubima u prirodnom vezivanju minerala pa stoga štiti od nastanka plaka, razvoja bakterija i nastanka karijesa kao i drugih problema sa zubima i desima. Studije su pokazale da upotreba fluora predstavlja jednu od najefikasnijih metoda za zaštitu od karijesa uz pravilnu negu i redovne stomatološke kontrole.   

Koliko često treba raditi fluorizaciju zuba?  

Proces fluorizacije najbolje je sprovesti tokom redovnih stomatoloških kontrola. Pre ovog tretmana preporučuje se profesionalno čišćenje zuba, jer oni moraju biti potpuno oslobođeni svih vrsta naslaga koje se ne mogu skinuti običnim pranjem četkicom. Jedino na taj način tretman fluorom imaće potpuni efekat.  

Takođe, važno je da zubi budu i zdravi tj. da na njima nema karijesa. Tretman se radi tako što se direktno na zube nanosi poseban gel za tu namenu i drži se 15 do 20 minuta. U tom periodu usta treba držati blago otvorena kako ne bi došlo do ispiranja gela pljuvačkom. 

devojka na tretmanu fluorom u zubarskoj stolici

Stomatolozi preporučuju da je optimalno da se ovaj tretman sprovodi na šest do dvanaest meseci kao bi vaši zubi bili stabilni i jaki i imali dodatnu zaštitu od karijesa.  

Stomatološki tretmani kao što je fluorizacija zuba, koji služe prevenciji karijesa i drugih oralnih problema, ne samo da će vas poštedeti dodatnog sedenja u zubarskoj stolici i sačuvati vam lep i zdrav osmeh, već će vam pomoći i da dugoročno upštedite na popravkama i tretmanima koji se moraju sprovesti ako dođe do karijesa i problema sa desnima. 

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.   

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved