• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
zena sipa zelenu pastu za zube na cetkicu

Perem zube dva puta dnevno a ipak se javlja karijes. Zbog čega?

Iako je odgovor na ovo pitanje različit od osobe do osobe, ipak postoje neka opšta pravila kada se karijes javlja i zbog čega nastaje, a koji pacijentima mogu pomoći u preveniranju i rešavanju ovog problema.  

Na nastanak karijesa i pored pravilne i redovne higijene u velikoj meri utiče genetika i kvalitet zuba koji ste nasledili. Ovde nije samo u pitanju kvalitet zubne gleđi već i količina pljuvačke koja se luči, kao i sklonost ka drugim problemima sa oralnim zdravljem.  

Ukoliko su vaše desni skone povlačenju i krvarenju, ovo utiče na koren zuba koji postaje izloženiji spoljašnjim uticajima i samim tim zubi postaju manje otporni na karijes. Ukoliko konzumirate duvan, rizik za nastanak karijesa i problema da desnima je mnogo već i pored redovne i temeljne higijene.  

Osobe koje konzumiraju u većoj meri hranu koja je bogata šećerima i skrobom kao i lepljive namirnice, izlažu svoje zube većoj opasnosti od nastanka karijesa čak i uz pridržavanje svih pravila nege. Ukoliko je uz to smanjeno lučenje pljuvačke, rizik se uvećava, jer takva sredina pogoduje bakterijama. 

kontrolni pregled kod stomatologa

Kako nastaje karijes?  

Naši zubi sastoje se od minerala. Svaki put kada pijemo zaslađene napitke i jedemo skrobnu ili zaslađenu hranu i slatkiše, bakterije se gomilaju, nastaje plak i bakterije počinju da proizvode kiselinu koja nagriza zubni gleđ. Tada dolazi do pada pH vrednosti u usnoj duplji i zubi počinju da gube prirodne minerale.  

Nakon jela, potrebno je oko 30-60 minuta kako bi se pH vrednost u ustima vratila u normalu. Međutim, ukoliko nakon jela ne date usnoj duplji vremena da povrati pH i krenete da konzmurate još slatkih namirnica, proces počinje iz početka i nastavlja se fomiranje kiseline koja šteti zubima.  

Na primer, ako popijete čašu gaziranog, slatkog pića u roku od deset minuta, za vaše zube je mnogo bolje nego da to piće pijete tokom čitavog sata. Vaš pH u ustima imaće vremena da se normalizuje nakon deset minuta konzumiranja pića i vaši zubi će započeti remineralnizaciju.  

Šta pomaže remineralizaciji zuba?  

Odgovor je – pljuvačka. U njoj se nalaze isti minerali kao i u zubima. Lučenje pljuvačke štiti zube od štetnih čestica i pomaže njihovoj eliminaciji. Pljuvačka pomaže da se fosfat i kalcijum vrate u zube.  

Svakako, samo ovo nije dovoljno. Zato je važno da koristite i pastu za zube koja sadrži fluor. Na taj način zubna gleđ vremenom postaje otpornija na spoljašnje uticaje kao i uticaje bakterija koje se stvaraju u ustima nakon jela i pića. 

devojka pere zube elektricnom cetkicom

Kada je najbolje vreme za pranje zuba? 

Svima nam je poznato da je potrebno prati zube najmanje dva puta dnevno. Ali kada tačno?  

Tokom noći dok spavamo, bakterije se gomilaju u ustima i dolazi do nastanka plaka i naslaga na jeziku. Zato je pranje zuba ujutro veoma važno i ne treba ga preskakati. Ne samo da ćete osvežiti dah već ćete i zube zaštititi od kvarenja. Pranje zuba ujutro značajno je i jer na taj način pre unosa hrane oni dobijaju i dodatnu dozu fluora.  

Ukoliko praktikujete da nakon obroka uvek perete zube, najbolje je sačekati da od jela do pranja zuba prođe namjanje pola sata. Ukoliko zube operete odmah nakon jela, uklonićete sa njih korisne minerale iz pljuvačke. Takođe, dok se ne povrati pH vrednost u ustima, zubna gleđ je osetljiva pa bi trebalo izbegavati četkanje 

Nakon obroka, ukoliko je neophodno, možete isprati usta vodom i nakon trideset minuta ih oprati. 

Takođe, nikada ne odlazite u krevet bez pranja i čišćenja zuba i jezika jer su tokom sna u fazi mirovanja i slabijeg lučenja pljuvačke oni izloženiji bakterijama i kiselini koju one proizvode pa stoga postoji veći rizik od nastanka karijesa.  

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.     

 

 

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved