Ukoliko vas muči suvoća u ustima, znajte da niste usamljeni. Veliki procenat ljudi u nekom delu svog života iskusi ovaj problem a tokom noći stanje se samo pogorša.
Pored toga što je ova pojava neprijatna i frustrirajuća, ukoliko dugo traje i ne tretira se, dovodi do pojave problema sa desnima kao i do pojave karijesa i neprijatnog zadaha usled stvaranja velikog broja štetnih bakterija u ustima. Zato je važno naučiti kako da ovaj problem prevenirate ili ga u velikoj meri olakšate i tako sprečite njegove štetne posledice.
Uzroci i simptomi suvoće u ustima
Pljuvačka je prirodni deo digestivnog sistema i pomaže ne samo u varenju hrane već i štiti usnu duplju od bakterija. Suva usta ili kserostomija, kako glasi stručni naziv ovog problema, karakteriše dakle lučenje nedovoljne količine pljuvačke. Ovo može dovesti do poteškoća tokom jela i varenja hrane, prilikom gutanja hrane pa čak može i ometati govor.
Bez odgovarajuće količine pljuvačke, bakterije se veoma lako lepe za zubnu gleđ i vremenom dovode do stvaranja karijesa, infekcija u ustima i u ekstremnim slučajevima do gubitka zuba.
Suvoća u ustima često nije problem sam po sebi, već može biti pokazatelj drugih problema u organizmu. Može se javiti kao posledica upotrebe određenih lekova, kod osoba koje su pušači, koje imaju dijabetes ili Parkinsonovu bolest, a javlja se nekada i vremenom kao posledica starenja i smanjene funkcije pljuvačnih žlezda.
Najčešći simptomi suvih usta su pojačana žeđ, ispucale usne, lepljiva usta, peckanje u usnoj duplji i na jeziku i loš zadah.
Kako prevenirati pojavu suvoće u ustima tokom spavanja?
Svi koji imaju ovaj problem, znaju da se tokom noći situacija pogoršava a to je najčešće zbog disanja na usta. Rešenje problema svakako treba potražiti u samom uzroku, međutim mnogima su potrebna hitnija rešenja. Neka od njih mogu delovati suviše jednostavna ali ih primenite i uverićete se da su delotvorna.
Tokom dana trudite se da uzimate najmanje dva litra tečnosti odnosno količinu srazmernu svojoj konstituciji i telesnoj težini. Ukoliko vas i tokom dana muči suvoća u ustima, žvaćite žvake i bombone bez šećera koje će podsticati dodatno lučenje pljuvačke.
Koristite paste sa fluorom koje će pomoći u zaštiti zuba od štetnih bakterija, nastanka plaka, kamenca i karijesa.
Potražite u apotekama sredstva za ispiranje usta koja su namenjena posebno osobama sa ovim problemom. Izbegavajte začinjenu i kiselu hranu jer ona može dodatno pogoršati stanje. Takođe, preporuka je da ograničite unos kafe i alkoholnih pića, posebno u večernjim satima. Važno je razmotriti i odluku o ostavljanju cigareta.
Ukoliko imate problema sa hrkanjem i disanjem na usta i taj problem traje, posavetujte se sa vašim lekarom u vezi sa efikasnim metodama koje će vam pomoći u vezi sa rešenjem ovog problema.
Poštujte sve korake redovne i pravilne oralne higijene kako biste smanjili prisustvo štetnih bakterija u ustima.
Takođe, vodite računa da vazduh u prostoriji u kojoj boravite tokom dana a naročite u sobi u kojoj spavate ne bude suv. Po potrebi koristite i ovlaživače vazduha. Na noćnom stočiću bi uvek trebalo da imate flašicu sa vodom u slučaju da se tokom noći probudite sa osećajem suvoće u ustima.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.