• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
četkica za zube sa belo plavom pastom na njoj

Koliko često treba menjati četkicu za zube?

Sprovođenje svih koraka u oralnoj higijeni veoma je važno za održavanje dobrog zdravlja zuba. Korišćenje četkice za zube odgovarajuće mekoće, zubnog konca, vodice za ispiranje usta, interdentalnih četkica kao i redovne kontrole, presudne su u održavanju lepog i zdravog osmeha.

Četkicu za zube koristimo najmanje dva puta dnevno, a ukoliko imamo naviku da malo grubljim pokretima peremo zube, ona će brzo izgubiti svoj oblik i čvrstinu pa nećete biti u mogućnosti da zube očitite temeljno kao na početku. S druge strane, četkica za zube vremenom skuplja na sebi različite bakterije iz usta, bez obzira koliko o njoj vodili računa.

Stoga je potrebno menjati je s vremena na vreme kako bakterije ne bi prešle na desni i zube i izazvale dodatne probleme.

Koliko dugo smete da koristite četkicu za zube?

Stomatolozi savetuju da je četkicu najbolje menjati na svaka tri do četiri meseca a ukoliko se vlakna i pre deformišu, onda se to vreme skraćuje. Korišćenje četkice za zube koja je dostrajala i na sebi ima nagomilane bakterije, može da dovede do povećanja osetljivosti desni, karijesa i u pojedinim slučajevima i do začetka parodontoze.

Kod osoba koje nose protezu, četkice je potrebno menjati i češće jer se njihova vlakna lakše i brže deformišu. Takođe, četkice najmlađih članova porodice potrebno je menjati češće pošto je dečji imunitet mnogo nežniji od imuniteta odraslih. Takođe, mališani, posebno u početku dok uče kako se pravilno peru zubi, dosta pritiskaju četkicom i na taj način njena vlakna brže postaju deformisana.

devojka pere zube mekanom četkicom

Ako ste prehlađeni ili imate neku infekciju, savetuje se da četkicu nakon što ozdravite, zamenite novom kako se infekcija ne bi ponovo vratila. Koliko god da dobro brinete o svojoj četkici, mikrobi mogu ostati na vlaknima i ponovo dovesti do sličnih tegoba.

Stomatolozi uvek preporučuju korišćenje mekanih četkica jer su nežne prema zubnoj gleđi I desnima, iako one sa čvršćim vlakina duže traju. Kada birate novu četkicu, nemojte se uvek voditi cenom, jer je oralno zdravlje veoma važno. Ono što vam deluje povoljnije i ekonomičnije u datom trenutku, na duže staze može dovesti do potencijalnih većih problema čije otklanjanje može koštati mnogo više.

Ova pravila održavanje i menjanja četkice odnosi se kako na klasične, tako i na električne i interdentalne četkice.

grafički prikaz unutrašnjosti usta tokom pranja zuba

Na koje načine možete produžiti vek četkici?

Pod ovim se svakako ne misli da je jednu četkicu dobro koristiti duže od tri-četiri. Međutim, i tokom tog perioda potrebno je da poštujete određena pravila kako bi nega bila kvalitetna.

Izbegavajte pranje zuba grubim pokretima i nemojte jako pritiskati vlaknima. Na taj način ne samo da ćete sačuvati vlakna četkice već ćete i nežno negovati desni. Birajte četkice sa zaobljenim vrhovima vlakana jer se neće lako deformisati i temeljnije će čistiti zube.

Korišćenje zaštitnih kapica ili kutija za odlaganje čekica preporučuje se jedino kada putujete. Naravno i tada je posebno da vodite računa da se četkica dobro osuši pre nego što stavite zaštitnu kapicu. Važno je da je lepo isprete i ostavite da se temeljno osuši u uspravnom položaju. Takođe, vodite računa da se četkice u čaši ne dodiruju.

Povremeno možete ostaviti četkicu da malo odstoji u posudici u koju ste sipali vodicu za ispiranje usta ili rastvor sode bikarbone. Na taj način uklonićete bakterije koje se vremenom neminovno nakupljaju na njenim vlaknima.

Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved