Često se govori o namirnicama koje se negativno odražavaju na zdravlje čitavog organizma pa tako i zuba, a koje bi trebalo izbegavati. Međutim, važno je pomenuti i one koje imaju pozitivan uticaj na oralno zdravlje i koje će pomoći da vaš osmeh bude dugo zdrav i blistav.
Osmeh je veoma važan činilac kako lepog izgleda osobe, tako i celokupnog zdravlja. Pored pravilne i temeljne nege, potrebno je poštovati i određena pravila u ishrani i odabiru suplementa kako bi zubi dugo bili jaki i zdravi.
Ukoliko se hranimo nezdravo i imamo štetne navike kao što je recimo konzumiranje cigareta, izgled zuba vremenom će postajati lošiji a biće narušeno i njihovo zdravlje. Stoga, kako bi ostali zdravi i jaki, važno je hraniti ih i iznutra.
Odlučite se za hranu koja se dugo žvaće
Upravo namirnice koje je potrebno dugo žvakati, pomažu očuvanju zdravlja zuba i njihovom jačanju. Na ovaj način, dužim žvakanjem, jačaju se i mišići vilice i pojačava se lučenje pljuvačke što utiče na smanjenje broja štetnih bakterija.
Konzumiranjem ovakvih namirnica masitraćete desni i na taj način omogućiti njihovu bolju prokrvljenost.
Ne podcenjujte moć vitamina
Različite namirnice pominju se kao neprijatelji lepog i zdravog osmeha, naročito šećer. Ovo je svakako tačno, međutim, nedovoljan unos određenih nutrijenata takođe može biti problem, isto kao i prekomerno unošenje onih štetnih.
Uzimanje vitamina važno je za zdravlje čitavog organizma pa tako i za oralno zdravlje. U grupu najvažnijih vitamina za zdravlje zuba spadaju vitamin A, D, K2, vitamin C i E kao i koenzim Q10.
Dovoljan unos vitamina A obezbedićete ukoliko konzumirate mleko i mlečne proizvoda, jaja ili ribu.
Ukoliko imate problema sa desnima koje krvare, vitamin C ublažiće ga i na taj način smanjiti verovatnoću da se pojavi gingivitis. Ovaj vitamin u velikim količinama naći ćete u citrusima, jabukama i šargarepi. Upravo se ove namirnice i smatraju prirodnim čistačima zuba. Osim toga, ovaj vitamin otklanja štetne efekte kafe i vina i smanjuje opasnost od pojave oralnih oboljenja.
Bitno je napomenuti da kada konzumurate citrusno voće, sačekate makar trideset minuta sa pranjem zuba. Naime, nakon što ste pojeli neki citrus, u ustima trenutno opada pH vrednost i nastaje kisela sredina koja je pogodna za razvoj štetnih bakterija. Nakon pola sata, pH vrednost će se regulisati sama uz pomoć pljuvačke pa je bezbedno oprati zube. Takođe pomaže da nakon što se konzumirali limun ili pomorandžu, usta isperete mlakom vodom kako bi se proces vraćanja normalnog nivoa pH vrednosti u ustima ubrzao.
Vitamin D nalazi se u ribi, pečurkama i mlečnim proizvodima. Izlaganje sunčevoj svetlosti takođe pomaže u velikoj meri pošto naš organizam ovaj vitamin u velikom procentu akumulira upravo na ovaj način. U “sivim mesecima” tokom jeseni i zime, posavetujte se sa vašim lekarom oko uzimanja ovog vitamina i kroz suplemente.
Vitamin K naći ćete u jajima, džigerici, mekim sirevima i puteru.
Ukoliko ste ljubitelji orašastih plodova, spanaća i brokolija, znajte da upravo ove namirnice imaju u sebi dosta vitamina E koji povoljno utiče na zube.
Kalcijum nije bitan samo za decu u fazi rasta i razvoja. Važno je da ga i odrasli unose u dovoljnim količinama. On pomaže jačanju zubne gleđi pa je stoga veoma dobra prevencija za nastanak karijesa i sprečavanje pucanja i lomljenja zuba. Mleko i mlečni proizvodi su dobar izvor kalcijuma.
Koenzim Q10 često se pominje zbog njegove važnosti u očuvanju gipkosti kože. Međutim, on je i te kako bitan za prevenciju rizika od oboljenja desni jer pomaže obnavljanju njihovog tkiva. Ukoliko vam nedostaje koenzim Q10, mogu se javiti gingivitis i drugi problemi sa desnima. Njega u velikim količinama možete naći u kupusu, karfiolu, mahunarkama i luku.
Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.