• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
muskarac sa zuboboljom sa krpicom na obrazu

Pulsirajuća zubobolja – zbog čega se javlja i kako se leči?

Bol u zubu može se javiti čak iako on spolja izgleda potpuno zdravo i bez očiglednih znakova oštećenja ili karijesa. To je zbog toga što karijes može biti smešten na delu zuba kojim se on naslanja na susedni zub, pa oštećenje može biti uočeno jedino detaljnim pregledom uz pomoć stomatoloških lampi. Iznenadni, pulsirajući bol u zubu može se javiti i zbog nastale infekcije, ili problema sa desnima.

Zubna pulpa koja se nalazi ispod krunice pomaže da zub bude zdrav i jak. Pored tkiva sastoji se i od živaca i krvnih žilica koje zub snabdevaju potrebnim materijama. Karijes ili drugo oštećenje zuba i zubne gleđi propuštaju vazduh u unutrašnjost zuba, kao i hranu i tečnost, a sve to može dovesti do iritacije živaca zubne pulpe pa se javlja zubobolja.

Prateći simptomi uz pulsirajuću zubobolju mogu biti i bol u vilici, povećana osetljivost u ustima, crvene i otečene desni, oštar bol pri zagrižaju ili konzumiranju hladnih ili toplih namirnica i napitaka, loš zadah, pa čak i pojava gnoja ili blage temperature.

Ukoliko imate problem sa pulsirajućom zuboboljom, važno je da odmah zakažete pregled kod stomatologa, jer uzimanje analgetika samo će zamaskirati problem. Ovo su neki od mogućih uzroka pulsirajuće zubobolje.

Karijes

Kada bakterije u potpunosti oštete zubnu gleđ javlja se karijes koji ako prodre duboko u zubnu pulpu može izazvati bolove. Bakterije koje dovode do oštećenja zuba i nastanka karijesa razvijaju se u velikoj meri ukoliko konzumiramo hranu bogatu veštačkim šećerima, gazirane napitke i slično.

U ovom slučaju radi se čišćenje zuba od plaka i kamenca a ukoliko se pojavio i karijes, stomatolog će očistite zub i uraditi plombiranje. U slučaju infekcije, može vam preporučiti i uzimanje antibiotika dok se upala ne smiri.

devojka na redovnm stomatoloskom pregledu

Prelom zuba

Pod ovim ne mislimo samo na neku agresivnu povredu. Prelom tj. oštećenje zuba može se desiti a da toga i ne budete svesni u početku. Ukoliko ste grizli nešto veoma tvrdo ( orašasto voće, dvopek i sl.), a posebno ako je zub pod plombom, može se desiti da se odlomi i jedan maleni deo koji i ne osetite a to je dovoljno da propusti u unutrašnjost zuba tečnost i hranu i izazove bol.

U ovom slučaju plomba se menja novom a ukoliko je oštećenje ipak veće, stomatolog vam može preporučiti ugradnju krunice. Ako je upala zahvatila i koren, može biti potrebno i njegovo lečenje, pa tek potom plombiranje zuba.

Oštećenje na plombi

Kompozitne plombe vremenom gube na volumenu a mogu se oštetiti i žvakanjem, griženjem tvrdim namirnica i slično. Plomba stoga može da ispadne u potpunosti, da se istroši ili da pukne i da ispadne jedan njen deo.

Uokoliko je veći deo zuba pod plombom, jedno od mogućih rešenje je krunica, ili keramički inlej, a ako plomba zahvata mali deo zubne površnine stomatolog će je samo zameniti novom.

Škripanje zubima

Bruksizam ili škripanje zubima tokom sna javlja se najčešće zbog dugotrajnog nagomilanog stresa. Premda nastaje tokom sna, najčešće ga i nismo svesni, a ukoliko traje duži vremenski period, može da izazove i oštećenja na zubima i dovede do pojave pulsirajućeg bola.

Zubi se na taj način mogu istrošiti, napući ili čak polomiti vremenom. Bruksizam povećava i rizik od nastanka karijesa i problema sa desnima.

U ovom slučaju mora se lečiti uzrok nastanka bruksizma, a kako bi se zubi sačuvali, stomatolog će vam preporučiti nošenje specijalnih navlaka za zube tokom noći kako bi se mišići vilice opustili i kako eventualna grčenja ne bi dovela do oštećenja zubne gleđi.

Upaljene desni

Ukoliko se javi zapaljenje zubnog mesa tj. gingivitis, mora se odmah reagovari kako on vremenom ne bi prerastao u parodontozu i doveo do gubitka zuba. Infekcije desni mogu da izazovu nepravilna oralna higijena, pušenje, hormonalne promene, nezdrava ishrana, ali i neke bolesti poput dijabetesa i korišćenje određene vrste lekova.

Bakterije koje se skupljaju na zubima oko desni mogu da dopru sve do korena zuba što izaziva infekciju desni i pulsirajuću zubobolju.

Za lečenje upale i infekcija desni stomatolog će najčešće preporučiti antibiotike i dubinsko čišćenje kako bi se desni umirile i da bi zubi ostali zdravi i bezbedni.

tim stomatoloske orginacije dr popovic

Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved