• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
Neprijatan zadah (halitoza)

Neprijatan zadah (halitoza)

Halitoza predstavlja neprijatan zadah iz usta. To je veoma neprijatno stanje, kako za osobu koja pati od neprijatnog zadaha, tako i za okruženje. Često može voditi i u prave psihičke probleme poput depresije i anksioznosti, zbog desocijalizacije.

neprijatan zadah

Uzrokuju je mnogobrojni faktori kao što su odoriformna hrana, karijesom destruisani zubi, oboljenja desni, suvoća usta, pušenje cigareta, oboljenja sinusa ili disajnih puteva, oboljenja organa za varenje, neadekvatna oralna higijena ili upotreba određenih lekova.

Higijenski uzroci neprijatnog zadaha

Određena hrana, kao što je beli ili crni luk, doprinosi neprijatnom zadahu. Kada se hrana apsorbuje u krv,  prenosi se sve do pluća, odakle se izdiše kroz usta i nos. Pranje zuba, korišćenje konca ili tečnosti za ispiranje usta mogu da maskiraju neprijatan zadah, ali samo privremeno. Neprijatan zadah nestaje, tek kada se uneta hrana u potpunosti eliminiše iz krvi. Takođe i neredovna ishrana može da prouzrokuje neprijatan zadah.

Neadekvatnim održavanjem oralne higijena, ostaci hrane ostaju na zubima, desnima i jeziku, te se stvaraju velike količine bakterija koje procesima truljenja i vrenja prouzrokuju veoma neprijatan zadah.

oralna higijena 2

Oboljenja kao uzrok neprijatnog zadaha

Oboljenje desni je jedan od čestih uzroka neprijatnog zadaha. Osnovnim uzorkom ovih oboljenja smatra se dentalni plak koji predstavlja bezbojnu, lepljivu  naslagu koja se taloži na zubima i ostalim delovima usne duplje i koja se ne može ukloniti običnim ispiranjem usta.

Redovnim stomatološkim pregledima može se na vreme otkriti i zaustaviti dalje napredovanje bolesti a samim tim i otkloniti neprijatan zadah.

Neprijatan zadah može nastati i zbog suvih usta – kserostomije, koja se javlja zbog nedovoljne količine pljuvačke , uzrokovana problemima pluvačnih žlezda, lekovima ili „disanjem na usta“. U ovom slučaju, treba uzimati što više tečnosti i koristiti kisele sokove (isceđen limun, pomorandža), bombone, žvake i drugu kiselu hranu, radi stimulacije lučenja pljuvačke.

prijatan dah

Neprijatan zadah može da nastane i zbog mnogih opštih oboljenja kao što su infekcije disajnih puteva (nosa, dušnika, pluća), hronična upala sinusa, hronični bronhitis, šećerna bolest, stomačni poremećaji, oboljenja jetre ili bubrega. Ukoliko vaš stomatolog utvrdi da su usta zdrava a neprijatan zadah postoji obavezno se obratite vašem lekaru da bi se pronašao definitivni uzrok zadaha.

Kako sprečiti neprijatan zadah?

Ukoliko je zadah iz usta posledica nekog opšteg oboljenja, potrebno je pristupiti lečenju tog oboljenja. Takođe, neophodno je preduzeti i lokalne mere kojima se utiče na oralne uzroke.

Neophodna je poseta stomatologu najmanje dva puta godišnje radi pregleda, čišćenja zubnih naslaga, i obuke o pravilnom održavanju oralne higijene.

Ostavite pušenje, izbegavajte  upotrebu alkoholnih pića i hrane koja se teško svaruje i koja ima neprijatan miris.

Održavajte vlažnost usne duplje običnom vodom.

Pažnju treba da obrate i pacijenti sa totalnim i parcijalnim protezama, koji moraju održavati higijenu istih.

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved