• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
set za oralnu higijenu

Oralna higijena

Usta su jedno od najprljavijih mesta na ljudskom telu. U našim ustima se tokom većeg dela dana nalazi više od 500 različitih vrsta bakterija.  Naučnici širom sveta su dokazali da loša oralna higijene može uzrokovati nastanak mnogih bolesti, među kojima su kancer pankreasa, kancer dojki kod žena, veliki broj plućnih bolesti, srčana oboljenja i dr. Ukoliko ste sve ovo već znali i smatrate da besprekorno održavate svoju oralnu higijenu, možete prestati sa čitanjem ovog teksta.

Više od polovine odraslih osoba pati od nekog oblika parodontopatije, dok kod čak tri četvrtine starijih od 35 godina parodontopatija predstavlja glavni uzrok gubitka zuba. Na drugom mestu je karijes. Najbolji način za prevenciju oba ova oboljenja je pravilno održavanje oralne higijene.

Ako ste trudni ili razmišljate da se uskoro ostvarite u ulozi majke, potrudite se da vaše oralno zdravlje bude besprekorno. Zbog hormonskih kolebanja i povećanog protoka krvi u celom telu tokom trudnoće, trudnice imaju velike promene na zubima i desnima. Prema Američkoj akademija stomatologa, 50 odsto trudnica oboli od gingivitisa, što je preduslov da obole od upale, oticanja ili krvarenja desni. Iako je još u fazi ispitivanja, studija je ustanovila vezu između bakterija u ustima i niske stope nataliteta. Zato se trudnicama savetuje da stalno odlaze stomatologu, vode računa o zdravlju svojih zuba i obrate pažnju na svaku bol.

Higijena usta i zuba predstavlja jednu od najznačajnijih mera za očuvanje i unapređenje oralnog zdravlja, kao i zdravlja celog organizma. Osim što vam pomažu da se osećate i izgledate dobro, zdravi zubi Vam omogućuju i pravilnu ishranu i govor.

Dobra oralna higijena podrazumeva:

  • Pravilno pranje zuba odgovarajućom četkicom i pastom za zube nakon svakog obroka ili najmanje dva puta dnevno.
  • Čišćenje prostora između zuba interdentalnom četkicom ili zubnim koncem barem dva puta dnevno.
  • Čišćenje jezika najmanje dva puta dnevno
  • Ispiranje usta antiseptičkom vodicom barem dva puta dnevno
  • Izbegavanje konzumiranja hrane bogate šećerima, kao i međuobroka
  • Posetu stomatologu najmaje jednom u 6 meseci.

Redovna i temeljna oralna higijena svodi nastanak kvara zuba na minimum, ali ipak postoje mesta u ustima koja nećete moći sami da očistite. Na tim mestima se plak duže zadržava, a mineralizacijom nastaje kamenac. Ove naslage može ukloniti samo vaš stomatolog. Zbog toga je redovna poseta stomatologu neophodan deo preventive oralnih oboljenja.

Smatra se da usta predstavljaju neku vrstu „prozora“ u organizam i da su zapravo ogledalo zdravlja. Mislite o tome sledeći put kada budete prali zube.

Kada ste ono beše poslednji put bili kod zubara?

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved