Znamo da perete zube dva puta dnevno, po dva do tri minuta i da to radite celog života. Takođe znamo i da ste upoznati sa tehnikama pravilnog pranja zuba o kojima smo pisali OVDE, ali želimo da znate da uvek ima mesta za napredak i da postoje i mali detalji koji će Vam pomoći da poboljšate i usavršite već ustaljene tehnike pranja zuba i tako još više doprinesete svom oralnom zdravlju:
1. Ispljunite – nemojte ispirati.
Ispiranje usta vodom posle pranja može da ukloni sve zaštitne sastojke koji se nalaze u pasti za zube, kao što je fluor – koji pomaže u jačanju zuba i sprečavanju karijesa.
2. Perite zube pre doručke ili bar 30 minuta posle
Kiseline iz hrane i pića mogu da omekšaju zubnu gleđ a četkanje neposredno posle jela može da učini štetu. Pranje zuma pre doručka ili 30 minuta posle daje Vašoj pljuvački šansu da neutrališe sve kiseline iz usne duplje.
3. Ne zaboravite na desni
Kada perete zube, nagnite četkicu tako da čekinje dodiruju liniju desni, pod uglom od 45 stepeni. To pomaže u uklanjanju naslaga koje imaju tendenciju da se gomilaju na tom delu. Samo četkajte nežno, jer ovo tkivo je osevljivo, pa da ga ne biste oštetili.
4. Četkajte i jezik
Očistite jezik od bakterija, mrtvih ćelija i ostataka hrane. Četkajte nežnim pokretima od korena ka vrhu jezika. Ovo pomaže i u borbi sa neprijatnim zadahom.
5. Održavajte čiste zube između pranja
Ispiranje usta specijalnom tečnošću koja sadrži fluor pomaže u borbi sa karijesom. Ovo ima najviše efekta posle obroka, umesto pranja zuba. Mini flašice sa ovom tečnošću su dostupne i možete bez problema da ih nosite u torbi ili držite u fioci na poslu, za korišćenje u toku dana. I žvaka bez šećera je dobra alternativa za osveženje usne duplje posle obroka.
6. Čistite između zuba
Korišćenjem zubnog konca doprećete do površina gde četkica prosto ne može da stigne i uklonićete plak i ostatke hrane, a ovo je ključno za zdrave zube.