„Zube treba prati posle svakog obroka i to u trajanju od 3 minuta.“ Tu rečenicu smo naučili još u detinjstvu. Da li je to jednostavan i pravi recept za „biserni osmeh“ i koliko zapravo znamo o pravilnom pranju zuba?
Kada je reč o učestalosti pranja zuba, dileme nema. Trebalo bi ih prati posle svakog obroka a najmanje dva pute dnevno -ujutru i uveče. Što se tiče potrebnog vremenskog trajanja pranja zuba, 3 minuta nisu garant kvaliteta. Nekada možete i za 2 minuta dobro oprati zube, samo ako „znate šta radite“. U hroničnom nedostatku vremena od koga pati savremeni čovek, sve više nas zube pere „usput“, dok se oblačimo, šetamo po kući ili stavljamo vodu za kafu da kuva. To nemojte raditi! Pranje zuba zahteva vašu punu pažnju. Zato, pustite omiljenu pesmu (kako biste ovaj rutinski posao oplemenili sa malo zabave), stanite pred ogledalo i krenite sa pažljivim pranjem svojih zuba. Nije bitno da li ćete prvo prati prednje ili zadnje zube, da li ćete četkicu pomerati gore-dole ili kružnim pokretima. Važno je samo da ih sve lepo oribate! Kada se pesma koju ste pustili bude završila, neka vam to bude znak da pranje privodite kraju.
Izbegavajte medjuobroke, a ako ipak nešto gricnete za užinu, ukoliko nemate mogućnost da operete zube, poželjno je da makar izmućkate usta vodom, jer se tako delimično odstranjuju naslage hrane sa zuba.
Koja je pravilna tehnika pranja zuba?
Ima ih više, ali je najbolja ona koja dobro opere zube! Najčešće se preporučuje tzv. vibraciona metoda. Četkica se postavi paralelno sa nizom zuba i pod uglom od 45 stepeni u odnosu na uzdužnu osovinu zuba, pri čemu jedan deo vlakana treba da bude na desnima a drugi na zubima. Zatim se četkica lagano pomeri 2-3 puta levo-desno da bi vlakna četkice ušla u prostore izmedju zuba i onda povlači na gore u donjoj vilici i na dole u gornjoj vilici. Sa unutrašnje (jezične i nepčane) strane četkica se postavlja uspravno napred i paralelno sa zubnim nizom bočno, a pokreti su isti. Na kraju se peru grizne površine i to kružnim pokretima.
Najčešće greške koje se mogu napraviti pri pranju zuba jesu pokreti četkice napred-nazad i pokreti gore-dole. U prvom slučaju, dentalni plak koji se nalazi na površini zuba, neće se skidati sa zuba već će se sabijati između zuba. U drugom slučaju, plak (koji je pun bakterija) se nabija u gingivu i dovodi do njenog oštećenja.
Pomoćna sredstva
Pored četkice za zube postoje i pomoćna sredstva za održavanje oralne higijene. Tu spadaju paste za zube, interdenalne četkice, stimulatori, oralni tuševi, konac za zube, čistači jezika, kao i razna hemijska sredstva koja se koriste po preporuci stomatologa. Najbolji efekat ćete postići ukoliko čistite međuzubne prostore svaki put nakon pranja zuba četkicom. Ukoliko koristite interdentalni konac, potrebno je da više puta prelazite obe površine zuba, svaki put sa čistim delom konca.
Potrudite se da redovno i savesno perete svoje zube kako bi rizik od kvara zuba smanjili na najmanju moguću meru. Šta je bolje – četkica ili bušilica?