• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
podešavanje fiksne proteze

Sve što treba da znate o fiksnim protezama

Bilo da se radi o adolescentu ili o odrasloj osobi, činjenica da je potrebno nositi fiksnu protezu nije prijatna. Postoji mnogo strahova, zabluda i manje poznatih činjenica, koje ovu tematiku čine još komplikovanijom nego što ona zaista jeste.  Da bismo našim pacijentima što više olakšali, pripremili smo najvažnije informacije o fiksnim protezama u jednom tekstu.

Za početak, pozabavićemo se vrstama fiksnih proteza koje postoje.

Tradicionalne, metalne proteze su od nastanka dosta evoluirale, pa su one sada lakše po težini i manje komplikovane u strukturi. Napravljene su od nerđajućeg čelika i imaju bravice koje su pričvršćene za svaki zub posebnom vrstom vezivnog cementa. Bravice su međusobno povezane tankom žicom koja vrši pritisak na zube, na taj način ih terajući da se polako pomeraju ka ispravnom položaju. Bravice su za tu žicu pričvršćene malim gumicama, koje će protetičar menjati s vremena na vreme, zatežući ih svaki put da bi se nastavilo pomeranje zuba.

Postoji i varijacija fiksne proteze gde nema gumica. Umesto njih, postoji klizni mehanizam i ovo obezbeđuje brže rezultate jer zubi mogu da se pomeraju sami, bez potrebe da se proteza doteže gumicama, pa nema potrebe ni za čestim posetama lekaru. Ova metoda izaziva i manje trenja i pritiska na zube, pa je samim tim i manje bolna. Ovakva proteza je lakša za održavanje.

Keramička proteza je još jedna popularna solucija,

koja je estetski dosta prihvatljivija, ali zato i skuplja. Ona funkcioniše po istom principu kao metalna fiksna proteza, samo što ima bravice napravljene od keramike, pa su one manje vidljive.

Postoji još jedna vrsta proteze koja se postavlja na unutrašnju stranu zuba i koja je apsolutno nevidljiva za bilo koga osim za pacijenta koji je nosi. Ali ova metoda nije pogodna za svakog pacijenta, jer u nekim slučajevima nije moguće ispraviti zube na taj način i pored toga, drastično je skuplja od svih ostalih opcija.

Pre postavljanja proteze, doktor će očistiti zube profesionalnom pastom da bi proteza mogla da prianja kako treba za zube. Trajanje postavljanja proteze je oko 45 minuta po vilici i nije bolno, ali je neprijatno jer pacijent mora držati usta otvorenim bez pauze i ispiranja za vreme postavke.  Po završetku, očekujte neki nivo neprijatnosti u narednim danima jer sledi period adaptacije, zubi mogu biti osetljivi, nova proteza može uzrokovati i ranice u usnoj duplji dok se ne naviknete na nju. Možete premazati protezu voskom ako vas žica bude žuljala u početku. Ukoliko vas zaboli glava, što nije retka pojava pri adaptaciji na protezu, preporučuju se analgetici poput Brufena ili Kafetina.

Što se ishrane tiče, u početku će vam prijati mekša hrana kao što su banane, pirinač, paste…

U toku nošenja proteze ne preporučuju se tvrde bombone, kokice, žvake, grickalice poput kikirikija – generalno tvrde namirnice, jer to može da ošteti bravice. Sve ostalo možete normalno jesti, samo izbegavajte i odgrizanje hrane prednjim zubima (jabuka na primer) jer i to može da dovede do oštećenja proteze.

Veoma je važno i održavati higijenu zuba na adekvatan način.

Pročitajte naš tekst o pravilnom pranju zuba OVDE. Pranje zuba ujutru, uveče i posle svakog obroka je neophodno, kao i upotreba interdentalnih četkica i konca za zube. Poželjno je i ispiranje rastvorom sa fluorom, jer će ovo, u kombinaciji sa navedenim pojačanim merama higijene  sprečiti nastanak karijesa. Ukoliko se higijena ne održava, može da se desi i da zubi ispod bravica dobiju fleke koje nije moguće ukloniti po skidanju proteze.

Generalno, vreme nošenja proteze je individualna stvar koja zavisi od situacije u ustima svakog pacijenta, ali prosek je godina do dve. Ali zato kada najzad skinete vašu fiksnu protezu i nasmejete se neprijatnostima koje su je pratile, videćete savršeni niz zuba i setićete se da je proteza privremena a lepi zubi koje posle nje dobijate su tu za ceo život!

Share:
© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved