Kao jedan od najvažnijih simptoma parodontopatije javlja se parodontalni džep koji nastaje na mestu između korena zuba i vilične kosti. Osetljive desni koje krvare prva su naznaka parodontopatije pa je važno čim se javi prva sumnja na ovo oboljenje, da se odmah obratite stomatologu kako bi se njeno napredovanje usporilo, da bi se sačuvali zubi i sprečio nastanak parodontalnih džepova.
Šta prethodi nastanku parodontalnog džepa?
Ukoliko su desni kod određenog zuba otečene, krvare i na najmanju iritaciju prilikom pranja četkicom ili čišćenja koncem za zube, gotovo je sigurno da postoji upala desni koja je izazvana bakterijama iz zubnog plaka koji se, ukoliko se ne ukloni, može preneti i na viličnu kost. Tako nastaju prostori između zuba i zubne kosti tj. formiraju se parodontalni džepovi.
Desni često mogu biti i povučene, pa je zubni koren ogoljen i izloženiji je spoljašnim uticajima. Kao posledica toga, zub je osetljiviji, češće reaguje na toplo, hladno i slatko, a ogoljenost zubnog korena utiče i na stabilnost zuba. Ukoliko se ovo oboljenje ne leči na vreme, može doći čak i do gubitka zuba.
Kako prepoznati postojanje parodontalnog džepa?
Pacijent se može žaliti da ima osećaj stranog tela između zuba, da mu se čini da je jedan zub viši od ostalih, a često se javlja i bol u desnima koji se širi u različitim pravcima.
Ukoliko parodontalni džep postoji duže vreme u ustima, može se javiti i subgingivalni kamenac koji je tamne boje i veoma ga je teško skinuti sa zuba.
Parodontalni džepovi smešteni su ispod nivoa desni pa se njihovo postojanje može potvrditi uz pomoć parodontološke sonde, stomatološkog instrumenta koji se postavlja u parodontalani džepi i služi za detekciju i merenje njegove dubine.
Rendgenski snimci pomažu da se utvrdi stadijum parodontopatije. Uz pomoć redngenskih snimaka prati se stanje zubne kosti oko zuba koji je zahvaćen.
Kako se leči parodontalni džep?
Lečenje parodontalnih džepova zapravo podrazumeva lečenje parodontopatije.
Ukoliko je oboljenje u početnoj fazi kada se javlja samo upala desni, uklanja se zubni plak i kamenac i ako je potebno, pacijentu se prepisuju određeni lekovi koji mogu u ovoj fazi da zaustave upalu desni i na taj način uspore napredovanje parodontopatije.
Ukoliko je već došlo do pojave parodontalnih džepova, radi se njihovo čišćenje tj. kiretaža. Tokom te intervencije uklanja se izmenjeno i oštečeno parodontalno tkivo. Ukoliko postoji potreba, uklanjaju se i anomalije (nabori sluzokože) koji podstiču ponovno nastajanje džepova.
Kako se izvodi kiretaža parodontalnog džepa?
Ova intervencija izvodi se u lokalnoj anesteziji. Cilj je da se ukloni svo tkivo koje je zahvaćeno upalom kroz otvor parodontalnog džepa. Ukoliko to nije moguće, neophodno je uraditi režanj operaciju koja podrazumeva podizanje desni i direktno ukanjanje promena koje su nastale kao posledica parodontopatije. Kod nekih pacijenata tokom operacije ubacuje se i veštačka kost ukoliko je bolest zahvatila i viličnu kost pa se ona istrošila.
Nakon završetka intervencije neohodno je da higijena usne duplje bude na izuzetnom nivou i važno je uzimati trapiju ukoliko je to preporuka stomatologa. Nekoliko nedelja nakon intervencije otok desni se smanjuje, boja desni postaje ružičasta a zubno tkivo čvršće.
Važno je napomenuti da se hronična parodontopatija koja dovodi do nastajanja parodontalnih džepova, često javlja postepeno i u početku bez uočljivih simptoma pa se pacijent javi stomatologu već u poodmakloj fazi.
Iz tog razloga redovni, kontrolni stomatološki pregledi neophodni su kako bi se ovo ali i druga oboljenja zuba i desni prevenirale ili uočile na vreme na samom početku da bi i terapija i izlečenje bilo što uspešnije i bez komplikovanijih intervencija.
Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.