• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
zena u zubarskoj stolici sa ogledalom se osmehuje

Zbog čega se javlja gingivitis u trudnoći i da li može biti opasan?

Trudnoća se sa razlogom naziva drugo stanje jer organizam žene prolazi kroz mnoge promene, kako u raspoloženju, tako i u fizičkom smislu. Iako se sa pravom smatra jednim od najlepših perioda u životu svake žene, sa sobom može nositi i neke zdravstvene izazove.

Prvi trimester često je i najkritičniji deo trudnoće jer se tada dešavaju veoma važni procesi kako za majku tako i za plod. Upravo je ovaj period ključan u njegovom razvoju i rastu.

Zbog čega nastaje trudnički gingivitis?

Hormonalne promene odražavaju se ne samo na raspoloženje buduće mame, već mogu ostaviti traga i na njeno fiziko zdravlje. Promena u hormonalnom statusu utiče i na oralno zdravlje tako što izaziva izmenjene reakcije tela na bakterije u ustima pa samim tim i desni postaju posebno osetljive na plak koji se taloži.

Hormon progesteron dovodi do drugačijeg funkcionisanja krvotoka u telu žene, pa iz tog razloga i desni postaju osetljivije, natečene i tokom pranja mogu lako da krvare.

U gotovo 75% slučajeva, tokom trudnoće javlja se naglašena osetljivost desni i krvarenje. Ukoliko je problem sa desnima postojao i pre trudnoće, tokom drugog stanja može postati izraženiji i može se desiti da se i pogorša.

Kada su desni otečene, to otežava održavanje pravilne higijene pa dolazi do bržeg nakupljanja plaka i kamenca I problem može samo uvećavati jer je to odlična podloga za gomilanje bakterija.

Sa gingivitisom treba biti oprezan i lečiti ga na vreme, jer u suprotnom može se vremenom pretvoriti u parodnotozu.

zena u zubarskoj stolici sa ogledalom se osmehuje

Kako ublažiti ili sprečiti krvarenje desni tokom trudnoće?

Važno je ne preskakati korake u higijeni zuba. Bitno je temeljno ih čistiti interedentalnom četkicom ili koncem za zube pre pranja, pošto četkica ne može da dođe do svih uzanih razmaka između zuba. Koristite mekane četkice i po potrebi, blažu tečnost za ispiranje usta nakon pranja zuba koja će biti dodatna zaštita protiv nastajanja plaka i kamenca.

Kako mučnine i povraćanje utiču na zube?

Naročito na samom početku trudnoće, mnoge žene imaju problem sa jutarnjim mučninama i povraćanjem. Kiselina iz želuca tako dodatno može da iritira desni, a na taj način se povećava i rizik od nastanka karijesa.

Ukoliko i vi imate ovaj problem, izbegavajte pranje zuba neposredno nakon povraćanja. Umesto toga, prvo isperite usta mlakom vodom pa vodicom za ispiranje usta i sačekajte makar sat vremenu pre nego što ih operete. Naime, usled delovanja želudačne kiseline, gleđ zuba je osetljivija, pa bi trljanje četkicom nepovoljno uticalo na zube. Takođe, ukoliko vam samo pranje zuba izaziva nagon za povraćanjem, birajte četkice sa manjom glavom.

nega zuba u trudnoci

Kada je vreme da se obratite stomatologu?

Poseta stomatologu se preporučuje nakon ulaska u drugi trimestar pošto je tada bezbedno da se primeni i anestazija ukoliko je potrebno kako bi se rešile određene tegobe. Čak iako nemate nikakvih problema, važno je da odlazite na redovne kontrolne preglede da bi se eventuelane promene i problemi predupredili na vreme.

Ukoliko ste na samom početku trudnoće, to obavezno napomenite stomatologu kako bi tretmane i terapiju mogao da prilagodi vašem stanju. Bezazlene intervencije su svakako dozvoljene, ukoliko je vaša trudnoća uredna i bez dodatnih problema. Svakako, najbolje je da se pre bilo koje stomatološke intervencije konsultujete i sa vašim ginekologom.

Ukoliko vas muči bilo koji problem sa oralnim zdravljem, imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.

 

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved