Zubi se sastoje iz tri sloja. Površinski, čvrsti sloj – zubna gleđ, štiti zub od spoljašnjih uticaja. Ispod njega je dentin a središnji deo zuba je zubna pulpa, tj. tkivna supstanca sastavljena od nerava, krvnih i limfnih sudova.
Pulpitis je zapaljenje upravo ovog, unutrašnjeg dela zuba.
Zbog čega se javlja pulpitis?
Pod dejstvom spoljašnjih faktora dolazi do upale zubne pulpe koja je smeštena u centralnom delu zuba pa je samim tim onemogućeno širenje infekcije i dolazi do pritiska u pulpi i samom zubu. Tada se javlja intenzivni bol koji pacijent teško može da locira tj. bol se širi i nije jednostavno odrediti koji zub je problematičan odnosno iz kog zuba dolazi bol.
Zapaljenje zubne pulpe, tj. pulpitis, može izazvati i teže komplikacije u koje spadaju i zatvaranje krvnih sudova u zubu kao i odumiranja ćelija pa je zato važno prepoznati uzroke i problem tretirati na vreme.
Kod lakšeg oblika pulpitisa bol se javlja usled nadražaja tj. nastaje osetljivost na toplo, hladno ili usled konzumiranja slatke hrane i pića. Kada se nadražaj isključi onda nestaje i bol. U ovoj fazi lečenje nije zahtevno jer je upala na samom početku.
Komplikovaniji oblik zapaljenja zubog živca javlja se ukoliko se oštećenje zuba i infekcija ne otkriju na vreme. Bol se u ovom slučaju javlja spontano tj. bez spoljnih nadražaja. Bol se često prenosi i na celu vilicu a nije retko da se oseti čak i u uhu ili celoj polovini glave. Ovaj oblik pulpitisa može dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
Pokretač ove vrste infekcije zubnog živca je karijes. Bakterije sa površine zuba prodiru dublje i napreduju ka centralnom delu zuba pa se infekcija širi i na pulpu.
Takođe, pulpitis mogu da izazovu i fizički faktori tj. traume zuba koje nisu tretirane na adekvatan način pa bakterije kroz oštećenja zubne gleđi dospevaju u unutrašnjost zuba.
Pokretači nastanka pulpitisa mogu biti i hemijski. Korišćenje određenih medikamenata za dezinfekciju dentina može dovesti do upala. One mogu nastati i usled delovanja termičkih uzroka tj. temperaturnih oscilacija koje deluju negativno na zubnu gleđ i potom na pulpu.
Takođe, sve loše navike koje mogu da izazovu mikro oštećenja zubne gleđi kao što je grickanje noktiju ili drugih tvrdih predmeta, kao i problem sa noćnim škripanjem zubima (bruksizam) izazivaju nastanak malih pukotina na površini zuba i na taj način izlažu unutrašnjost zuba opasnosti od infekcija bakterijama.
Na koji način se pulpitis leči?
Lakši oblik pulpitisa se leči uklanjanjem karijesa i po potrebi ubacivanjem medikamenta koji će zalečiti zubni živac. Nakon toga dodaje se zubni ispun.
Komplikovaniji oblik upale zubnog živca zahteva i lečenje kanala korena zuba koja se zasniva na uklanjanju zubne pulpe posebnim iglicama i potom ubacivanjem leka. Nakon lečenja kanal zuba ispunjava se specijalnim pastama koje štite zub od ponovnog prodora bakterija. Na kraju se nakon završetka lečenja dodaje plomba.
Ukoliko je velika površina zuba bila zahvaćena karijesom i ne postoji mogućnost stavljanja plombe jer je veliki deo zuba odstranjen, nakon lečenja stavlja se bezmetalna krunica.
Ono što je najvažnije kao prevencija ovog problema pored redovne nege i kontrolnih poseta stomatologu je da ne čekate da bol zuba postane intenzivan ukoliko se javi, već da se u najkraćem roku javite stomatologu koji će uraditi pregled i otkloniti problem na vreme, pre pojave većih komplikacija.
Naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.