• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
smeđa devojka sa širokom osmehom

Kako da povratite i održite blistav osmeh?

Kada je u pitanju zdravlje zuba i osmeh, većina ljudi volela bi da ima makar za nijansu-dve belji osmeh. Međutim, to nije uvek jednostavno postići i održati. Mnogi faktor utiču na promenu boje zubne gleđi: ishrana, starosno doba, navike u oralnoj higijeni, sve to dovodi do tamnjenja zuba i otežava održavanje blistave beline. 

Srećom, postoje neke stvari koje možemo raditi, povremeno ili svakodnevno, eliminisati neke navike i namirnice i na taj način poboljšati nijansu zuba i održati željenu belinu.  

Izbacite ili značajno umanjite obojene napitke i hranu 

Generalno govoreći, ukoliko neki napitak može da ofarba vašu belu majicu i ostavi fleku na njoj, može obojiti i vašu zubnu gleđ.  

Vino, kafa i čaj sadrže tanine koji utiču na promenu boje zuba. Često konzumiranje ovih napitaka vremenom će dovesti do toga da zubna gleđ počne da tamni i postane žućkasta ili sivkasta.  

Takođe, ukoliko ste ljubitelji namirnica koje u sebi sadrže kiseline kao što su limun ili paradajz,  pripazite jer i ove namirnice mogu obojiti zubnu gleđ. Iako se njihov pozitivan uticaj na sveukupno zdravlje ne može osporiti, kiseline koje sadrže utiču na razlaganje zubne gleđi pa zub vremenom postaje tamniji. Isto važi i za namirnice koje su jako pigmentovane kao borovnice ili nar.  

Napici i hrana koji sadrže dosta šećera pravi su raj za bakterije u ustima koje dovode do propadanja površinskog sloja zuba i vremenom do promene njegove boje kao i pojave karijesa 

pracenje promene nijanse zuba tokom procesa izbeljivanja

Razumljivo je međutim da ne možemo u potpunosti eliminisati sve ove namirnice. Odreći se kafe, omiljenog voća ili vina, deluje kao nemoguć zahtev. Zato razmotrite alternativno rešenje. Prilikom konzumacije obojenih sokova, koristite slamčice koje će umanjiti izloženost zuba pigmentima koji ih mogu obojiti. S druge strane, nakon konzumiranja obojenog voća, kafe i drugih, sličnih namirnica, potrudite se da u kratkom roku operete zube ili ih makar dobro isperete vodom i antibakterijskom vodicom za ispiranje usta.  

Zaboravite na sve proizvode na bazi duvana 

Nikotin i katran iz cigareta, kako klasičnih tako i elektronskih, na zubima ostavljaju žute ili braonkaste mrlje. Međutim, ostavljanje cigareta ne treba razmatrati jedino zbog naslaga na zubima i promene boje zubne gleđi, već i zbog celokupnog zdravstvenog stanja organizma.  

Ukoliko je ova nezdrava navika iza vas, lasersko izbeljivanje zuba vratiće im prirodno belu boju i za nekoliko nijansi.  

Ukoliko se odlučite za izbeljivanje, posavetujte se sa vašim stomatologom oko najboljeg rešenja za vas. Ako prebojenost zuba nije jaka, stomatolog vam može preporučiti i kućni tretman uz koji ćete, prateći uputstva, dobiti željene rezultate.  

S druge strane, ukoliko je prebojenost jača i želeli biste da postignete i do nekoliko nijansi belje zube, pravo rešenje za vas biće ordinacijsko beljenje zuba koje je pod nadzorom stomatologa bezbedno i uz koje ćete postići željene rezultate.  

procedura laserskog izbeljivanja zuba

Obratite pažnju na unos vitamina i minerala 

Kada je imunitet slabiji, to se u nekom trenutku može odraziti i na kvalitet zuba i njihovu boju. Stoga je važno da kroz ishranu ali i suplemente unosite sve potrebne vitamine i minerale. Konzumirajte dovoljno vitamina C jer njegov nedostatak može uzrokovati krvarenje desni i njihovo povlačenje nakon čega zubi postaju slabiji, prozirni i podložniji spoljnim uticajima pa tako i promeni boje.  

Od ostalih važnih vitamina i minerala ne zaboravite na vitamin D, fosfor, kalijum, kao i kalcijum koji zube čini jakim i otpornim na spoljne uticaje. 

Ne izostavljajte konac za zube 

Čišćenje zuba koncem zahteva malo vežbe ali je neophodno da bude deo svakodnevne nege. Ovaj korak je veoma važan posebno ukoliko imate usku vilicu i mali razmak između zuba. Na ovaj način uklonićete sve naslage u prostoru do kog četkica ne može da dođe i na taj način sprečićete gomilanje plaka, bakterija i promenu boje zubne gleđi.  

pranje zuba sodom bikarbonom pomaze u procesu izbeljivanja

Povremeno operite zube sodom bikarbonom 

Nakon pranja pastom za zube, jednostavno četkicu umočite u malo sode bikarbone i time minut-dva trljajte ravnomerno zube. Soda bikarbona pomoći se uklanjanju naslaga ali će i ukloniti štetne bakterije iz usta. Ukoliko ovu naviku praktikujete makar jednom mesečno, vaši zubi zadržaće prirodnu belinu, tj. ukoliko su izmenili boju, vremenom će postati belji.  

Pored korišćenja sobe bikarbone u prahu, možete potražiti i paste za zube koje je u sebi već sadrže i na taj način ćete obaviti sve u jednom potezu. 

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE. 

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved