• Српски језик
  • English
  • Deutsch
  • Русский
cetkica za zube i pasta sa stomatoloskim instrumentima

Šta podrazumeva hiruško lečenje parodontopatije?

Oboljenje tkiva koje povezuje koren zuba i viličnu kost naziva se parodontoza. Nastaje kao posledica gomilanja zubnog plaka i razmnožavanja mikroorganizama, taloženja mineralnih soli i zubnog kamenca usled čega desni postaju osetljive, crvene i kreću da se povlače.  

Ukoliko se parodontopatija ne tretira na adekvatan način na vreme, može dovesti do gubitka jednog ili više zuba. Ovo oboljenje se ne može u potpunosti izlečiti, ali se tretmanima u početnoj fazi može dosta usporiti. 

Ukoliko je bolest uznapredovala, pristupa se hiruškom lečenju nastalog stanja tj. režanj operaciji.  

Kako izgleda režanj operacija?  

Ovaj zahvat podrazumeva hiruško podizanje desni i uklanjanje patoloških promena na desnima. Radi se na jednom ili više zuba koji su zahvaćeni parodontopatijom, tj. na mestima gde nije moguće dobro očistiti parodontalni džep ukoliko je predubok i radi se na uklanjanju izmenjenog tkiva desni. Na taj način tkivo desni bolje prileže na zube nakon vraćanja režnja i ponovo prekriva zubni koren kao kod zdrave vilice.  

Ukoliko postoje koštani defekti, kod nekih pacijenata se dodaje i veštačka kost u vidu mikrogranula kako bi ispunila defekte. Preko aplikovanih granula dodaju se specijalne membrane koje će sprečiti njihovo eventualno ispadanje.  

Na ovaj način stimuliše se stvaranje nove kosti jer granule s vremenom srastaju i kost vilice čine kompaktnijom i čvršćom. Nakon toga se radi precizno zašivanje tkiva.  

cetkica za zube i pasta sa stomatoloskim instrumentima

Koliko režanj operacija traje i kako izgleda oporavak?  

Intervencija se obavlja u lokalnoj anesteziji i bezbolna je. Traje između 30 minuta i sat vremena, u zavisnosti od toga koliko je zuba zahvaćeno i koliko su duboki parodontalni džepovi. Kod nekih pacijenata preporučuje se vezivanje zuba u blok splintom kako bi se sprečilo da se rasklate, dok desni lepo ne zarastu i stabilizuju se.  

Sve do skidanja konaca, pacijent je najčešće na antibiotskoj terapiji. Skidanje konaca kod većine pacijenata radi se nakon nedelju dana. Briga o oralnoj higijeni u ovom periodu je otežana ali je svakako ne treba preskakati. Vaš stomatolog daće vam najbolji savet kako da pravilno održavate higijenu u ovom periodu dok se konci ne skinu, kao i nakon toga, dok tkiva vilice dobro ne zarastu. 

maketa vilice sa zubima prikaz procesa pranja zuba

Kako prevenirati ovakvo stanje?  

Prevencija parodontopatije pre svega leži u temeljnoj nezi i redovnom skidanju zubnog kamenca 

Pravilna nega uz korišćenje interdentalnih četkica i zubnog konca, veoma su važna, kako bi se što bolje uklonile naslage sa zuba i prostora između zuba i desni i tako sprečio nastanak plaka i kamenca.  

Ukoliko ste skloni taloženju kamenca i pored dobre nege, obavezno je da jednom do dva puta godišnje posetite stomatologa radi njegovog uklanjanja. Na taj način desni se neće povlačiti i biće zdrave. Važno je znati da se jednom povučene desni više ne mogu vratiti u prvobitno stanje. Tada je parodontopatija već krenula i samo dobrom negom i redovnim kontrolama kod stomatologa može se znatno uporiti.  

Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE

Share:

Comments are closed.

© Copyright Stomatološka ordinacija Dr Popović, 1987 - 2022, All Rights Reserved