Svakome ko je iskustio gubitak zuba ili je usled oštećenja on morao da bude uklonjen, preporučeni su prvo zubni implanti kao najbolje rešenje za nedostajući zub. Zubni implanti montiraju se na metalne zavrtnje koje stomatolog hiruški montira u vilicu pacijenta i na koje se postavljaju krunice zuba. Zubni implanti važe za veoma stabilne zamene za zube i izgledaju veoma prirodno.
Zubni implanti postavljaju se bilo da pacijentu nedostaje jedan ili više zuba. Oni izgledaju i funkcionišu kao i prirodni zubi i veoma su komforno rešenje za pacijenta. Razvoj i unapređenje implanata dovelo je do njihovog značajnog usavršavanja pa mnogi proizvođači daju doživotnu garanciju na njih.
Međutim, i pored ovoga, zablude o zubnim implantatima i dalje postoje i mogu zaraziti sumnjom pacijente koji su odlični kandidati za njihovo postavljanje. Ovde razotkrivamo 5 najčešćih mitova o zubnim implantima.
Mit 1: Svi će primetiti da imate implante
Mnogi smatraju da su implanti slični kao i proteze koje su često primetne kada ih osoba nosi, pa se greškom smatra da samim tim i implanti moraju biti očigledni kao i proteze. Međutim, ovo je zabluda. Zubni implanti toliko liče na prirodne zube da niko neće primetiti da ih imate osim ukoliko vi to ne kažete.
Ovo je tako zahvaljujući najnovijim tehnologijama i razvijenim, specijalnim vrstama materijala koji se koriste i propuštaju svetlost kao i prirodna zubna gleđ. Implanti takođe pomažu i vašoj vilici i osmehu, čuvajući njihov prirodni oblik i formu.
Mit 2: Implanti ne traju dugo
Ukoliko se pravilno održavaju, implanti mogu trajati doživotno. Većina proizvođača zubnih implanta daje upravo doživotnu garanciju uz pravilno održavanje i redovne kontrole. Ukoliko o njima vodite računa kao o prirodnim zubima, redovno ih čistite koncem za zube i perete dva puta dnevno, uz redovne stomatološke kontrole, služiće vas dugi niz godina.
Mit 3: Postavljanje implantata je bolno
Ovaj mit je veoma čest, posebno kada se pomisli na postavljanje metalne osnove za implante u vilicu. Međutim, ova intervencija se izvodi u lokalnoj anesteziji i uz prethodnu pripremu tako da je proces bezbolan.
Nakon same procedure u zavisnosti od stepena osetljivosti desni pacijenta, mogu se javiti blagi bolovi ali se oni uz pomoć medikamenata preporučenih od strane stomatologa prestaju i za nekoliko dana pacijent nastavlja da funkcioniše normalno, kao sa prirodnim zubima.
Mit 4: Implanti se češće ugrađuju mlađim osobama
Godine starosti nisu presudni faktor za ugradnju implanata već opšte zdravlje pacijenta kao i kvalitet vilične kosti, snaga vilice i zdravlje tkiva desni. Dake, pacijenti u bilo kom starostom dobu mogi biti dobri kandidati za ugradnju implanata ukoliko je celokupno zdravstveno stanje dobro.
Mit 5: Implanti nemaju dobru funkcionalnost
Zubni implantati imaju čvrstu potporu u viličnoj kosti i vremenom srastaju sa njom. Nakon uspešne oseointegracije, tj. srastanja implanta sa viličnom kosti, pacijenti mogu da konzumiraju sve vrste namirnica bez ograničenja, pa su zagrižaj i žvakanje potpuno funkcionalni.
Pacijenti koji imaju ugrađene implante nemaju problem sa šuškanjem tokom govora kao recimo pacijentni koji nose proteze. Takođe, eliminisan je i problem ispadanja kao kod proteze tokom jela i govora tj. smeha.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.