Upala desni ili gingivitis je neprijatna pojava koju mnogi pacijenti ne shvate ozbiljno na vreme nadajući se da će proći sama od sebe ili je povezuju sa pogrešnim uzrocima. Upala desni često je i začetak parodontopatije, ozbiljnijeg oboljenja desni koje se ne može u potpunosti izlečiti već smo uporiti kada do njega već dođe.
Iz tog razloga je važno da se reaguje na prve znake gingivitisa kako bi se sprečio razvoj ozbiljnijih problema.
Zbog čega dolazi do upale desni?
Upaljene desni nastaju najčešće usled preskakanja koraka u oralnoj higijeni zbog čega dolazi do nagomilavanja bakterija koje dovode do nastanka plaka u međuzubnom prostoru i delu oko desni i kao posledica toga javlja se njihova upala.
Do pojave gingivitisa češće dolazi kod pušača, zatim kod osoba koje imaju problema sa suvim ustima tj. kod kojih je smanjeno lučenje pljuvačke ili u slučajevima kada se zubni mostovi i proteze ne uklapaju kako treba. Takođe, korišćenje određenih lekova ili prisustvo nekih oboljenja kao što je dijabetes, visok krvni pritisak ili hormonske promene, takođe povećavaju rizik od nastanka ovog problema.
Koji su znaci gingivitisa?
Prvi znaci upaljenih desni su njihova osetljivost na dodir, tokom jela i pranja zuba. Deluju otečeno i crveno a često se tokom pranja javlja i krvarenje. Mnoge osobe često zanemaruju krvarenje desni i nadaju se da će proći samo od sebe smatrajući da je ono rezultat trenutno oslabljenog imuniteta, ili da nastaje usled malo grubljeg četkanja zuba.
Dakle, ukoliko se krvarenje javi i uporno je, obavezno zakažite pregled kod stomatologa koji će odrediti adekvatnu terapiju i sprečiti nastanak pardontopatije.
Kod povučenih desni koren zuba je vidljiviji i izložen je spoljašnjim uticajima. Desni koje se povuku ne mogu se vratiti u prvobitno stanje, ali se napredovanje njihovog povlačenja može uz terapiju značajno usporiti.
Kako se leči upala desni?
Nakon što stomatolog pregledom potvrdi upalu desni, najčešće se radi uklanjanje plaka i kamenca sa zuba i po potrebi se čiste džepovi tj. prostor koji nastaje između zuba i desni nakon njihovog povlaćenja, a u kom se nagomilavaju bakterije.
U izuzetnim slučajevima gde je upala dosta napredovala, stomatolog može posavetovati i upotrebu antibiotika kako bi se upala smirila.
Potrebno je koristiti mekane četkice i nežno prati zube pokretima kojima se desni masiraju i to tako što se kreće od desni ka zubima, pokretima kojima kao da pokušavate da ih ponovo “navučete” preko zuba. Na taj način podstiče se cirkulacija u desnima. Pranje zuba nikako ne treba praktikovati levo-desno, već isključivo krećemo od vrha desni ka površini zuba.
Stomatolog vam može preporučiti i korišćenje specijalnih pasta za zube i vodica za ispiranje usta koje će pomoći eliminaciji bakterija i ublažiti upalu.
U slučajevima u kojima je došlo do napredovanja parodontopatije i povučene desni nisu lečene na vreme, radi se režanj operacija tokom koje se desni hiruškim putem ponovo vraćaju u prirodno stanje i nakon čega ponovo prekrivaju i štite koren zuba.
Kako prevenirati nastanak gingivitisa?
Pored poštovanja klasičnih dobrih navika u nezi zuba koje će prevenirati nastanak plaka i kamenca i samim tim i upalu desni, postoje i neke druge navike koje pomažu u prevenciji.
Kvalitetan san u dovoljnoj količini i smanjenje stresa koliko god je to moguće, održaće imuni sistem na prirodnom nivou. Ukoliko konzumirate cigarete, razmislite o ostavljanju ove navike jer nikotin veoma nepovoljno utiče na zdravlje zuba i desni. Takođe, povedite računa o ishrani i eliminišite ili smanjite na najmanju moguću meru unos prostih šećera i ugljenih hidrata koji pospešuju nastanak plaka i samim tim povećavaju rizik od nastanka upale desni.
Ukoliko imate dodatna pitanja ili biste želeli da se konsultujete sa nama, naš stručni tim stomatologa vam je na raspolaganju. Možete nas kontaktirati putem telefona 060 1111 000, putem e-mail adrese info@drpopovic.com ili preko kontakt forme na našoj stranici. O cenama naših usluga možete se informisati OVDE.